Jak jeść, by nie tyć?

Witam, mam 16 lat, 168 wzrostu i ważę 54 kg. Wiem, że wg wskaźnika BMI to dobra waga, ale patrząc w lustro, widzę ogromnego, tłustego potwora. Stosowałam dietę 500 kcal, brałam tabletki, ale źle się po tym czułam. Udało mi się ogólnie schudnąć 8 kg. Nie mam żadnych kłopotów zdrowotnych poza niskim ciśnieniem. Jem coraz mniej, nawet gdy czuję głód, to jem, bo potem mam ogromne wyrzuty sumienia. Mam wstręt to tłuszczy i węglowodanów. Nie jem słodyczy, ziemniaków, ryżu, makaronu, chleba, nie piję napojów gazowanych, nie jem też żółtego sera. W zasadzie jem tylko: jajka na miękko, jogurt naturalny 0%, jabłka, warzywa, no bardzo rzadko jakiegoś kurczaka, czasem trochę zupy, ostatnio jadłam jeszcze muesli, kanapki itp., ale z dnia na dzień mój jadłospis się pomniejsza...

Mam bardzo złą przemianę materii, piję zieloną herbatę i biorę błonnik, lecz nie widzę żadnych efektów... Jak zrobić, żeby jeść, nie zwariować i nie tyć? Aha, powiem, że ćwiczę, czyli jestem aktywna fizycznie (co wieczór jakiś aerobik, brzuszki itp.). Czuję, że się psychicznie wykańczam, nie umiem nie myśleć o kaloriach i węglowodanach. Mam typ budowy gruszki i większość tłuszczu idzie mi w uda i biodra (obwód ud 54 cm, talii 70 cm, bioder 92...).

Witam serdecznie,

Na podstawie Twojego opisu można podejrzewać bulimię. Osoby cierpiące na to zaburzenie mają najczęściej prawidłową masę ciała lub ulega ona niewielkim wahaniom. Występuje natomiast stała koncentracja na temacie jedzenia, wagi, kalorii itp., stałe poczucie winy związane z przyjmowaniem pokarmów. Typowe dla bulimii jest okresowe objadanie się. Nie muszą występować wymioty.  Część bulimiczek stosuje inne sposoby: środki przeczyszczające, głodówki lub specjalne diety, intensywne ćwiczenia, tabletki odchudzające.

Na temat przyczyn i leczenia bulimii możesz przeczytać na  łamach naszego portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-bulimii,

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bulimii,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/co-z-tym-blonnikiem,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/do-kogo-sie-zglosic.

Serdecznie pozdrawiam