Co to może być, ciąża czy coś innego?

Zacznę od tego, że mam 43 lata, od kilku choruje na niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimoto. Od 4 miesięcy żyję w dziwnym przekonaniu, że jestem w ciąży. Grubne, bolą mnie piersi, ale mam normalny okres i żadnych innych objawów. Przez cały ten okres zrobiłam kilka testów i wszystkie wyszły negatywnie. Po miesiącu poszłam do ginekologa, który stwierdził że na pewno nie jestem w ciąży. Ostatnio nawet test na hcg beta wyniósł 9,0 i również stwierdzono, że do 10 to norma i wszystko jest ok.
Od końca października nie miałam żadnych stosunków, więc powinnam być w 4 miesiącu. Nie wiem czy to wpływ hormonów, wzrost prolaktyny czy może wszystkie badania są mylne.
Błagam o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Z Pani opisu wynika, że ciążę na 100% wykluczono. Proszę więc nie przejmować się już tą możliwością. Rozumiem, że jedyne objawy, które sugerują ciążę, to bolesność piersi i zwiększenie masy ciała. Możliwe, że są one związane z chorobą Hashimoto i związaną z nią niedoczynnnością tarczycy- być może doszło do progresji niewydolności tego narządu. Radzę skontrolować stężenie TSH i fT4 oraz PRL (prolaktyny) we krwi. Niedoczynność tarczycy sprzyja hiperprolaktynemii. Ponieważ jednak miesiączkuje Pani regularnie, nie ma co spodziewać się dużych odchyleń od normy. Jeśli jednak jakieś się znajdą, konieczna będzie modyfikacja leczenia (np. zwiększenie dawki przyjmowanej L-tyroksyny). Zdecyduje o tym Pani endokrynolog.
Pozdrawiam serdecznie!

Proszę pamiętać, że przy Hashimoto odpowiednia dieta jest niezwykle istotna! Może nie jest łatwa, ale za to możliwa do zrealizowania. Należy wyeliminować laktozę, gluten oraz warzywa psiankowate, a efekt będzie zdumiewający. W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl