Co to za jednostki?

Witam! Miałam robione badania morfologii wraz z rozmazem. Morfologia jest ok, ale w rozmazie coś mi się nie zgadza. Ponieważ: ~ Odsetek monocytów - 9,50% - czyli OK ~ Liczba monocytów - 0,57 tys/ul - a tu chyba podwyższone. Nigdzie nie mogę znaleźć liczby monocytów w takich jednostkach, dlatego piszę tu.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Z danych przytoczonych przez Panią wynika, że miała Pani wykonywane badanie morfologii krwi z rozmazem automatycznym. Parametr, który Pani opisuje to prawdopodobnie MXD (a nie monocyty). Rozmaz automatyczny różnicuje krwinki białe na trzy grupy: limfocyty (LIM), neutrofile (NEUT) i komórki pośrednie (MXD). Rozmaz automatyczny nie jest badaniem dokładnym, bo komórki są zaliczane do danej grupy przez komputer i mogą być czasem mylnie rozpoznawane. Jeśli pozostałe parametry morfologii krwi są w normie, to myślę, że ten parametr nie ma istotnego znaczenia. Jeśli jednak nadal ma Pani wątpliwości, to zawsze można wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem ręcznym.