Co to za rodzaj guza?

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu co to za guz? Moja siostra ma 52 lata, miała operację jelita, rozpoznanie: Adenocarcinoma villosumG2 invasivum coli; proces penetruje całą grubość błony śluzowej, podśluzowej oraz mięśniowej i nacieka tkankę tłuszczową okołojelitową; proces nie perforuje otrzewnej trzewnej TNM - T3. Bardzo proszę o pomoc - dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tłumaczenie rozpoznania brzmi: Rak gruczołowy kosmkowy inwazyjny o stopniu złośliwości G2 (średni stopień złośliwości, w skali od G1 do G3, im wyższe G, tym rak bardziej agresywny).

TNM to skala służąca do oceny stopnia zaawansowania nowotworu. T - oznacza wielkość guza, N - stan tzw. miejscowych węzłów chłonnych oraz M - obecność przerzutów odległych (do narządów typu wątroba, płuca itp).

T3 oznacza to, co określono w badaniu histopatologicznym, czyli, że proces nowotworowy penetruje całą grubość błony śluzowej, podśluzowej oraz mięśniowej jelita i nacieka tkankę tłuszczową okołojelitową.

Aby określić dokładnie stopień zaawansowania raka (od I do IV), konieczna jest - oprócz znajomości parametru T ze skali TNM - znajomość N i M. Najprawdopodobniej u Siostry konieczna będzie pooperacyjna chemioterapia lub/i radioterapia.

Pozdrawiam serdecznie