Co to za uczulenie na brodzie i wokół ust?

Witam, z moim problemem borykam się od 3 lat... Mianowicie na brodzie i w miejscach zgięć gdy się uśmiechamy wyskakuje mi uczulenie które wygląda jak kaszka, tyle, że jest czerwone. Mam cały czas wyraźny zarys, zaczerwienioną skórę w miejscu, gdzie się pojawiają zmarszczki podczas uśmiechu, uczulenie to nie swędzi, ale czuć lekki dyskomfort. Dermatolog powiedziała, że to jest kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, ale nie powiedziała co podrażnia, za to dała mi leki, maść sterydową i całą listę rzeczy, których nie mogę używać. Może ktoś wie co to jest? Zauważyłam, że moja skóra fatalnie reaguje na wodę z kranu i wodę chlorowaną, więc używam wody filtrowanej albo oligoceńskiej, ale pomaga to w niewielkim stopniu... Bardzo proszę o jakieś informacje, ponieważ dla kobiety jest to bardzo męczące....

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy rzeczywiście mogą mieć charakter alergiczny.

Przyczyną może być wiele czynników, bardzo często powodem są stosowane kosmetyki i preparaty.
Podstawą leczenia jest eliminacja albo unikanie w jak największym stopniu czynnika powodującego nasilenie dolegliwości. Bardzo ważna jest obserwacja co powoduje nasilenie dolegliwości.
Jeżeli nie jest Pani w stanie określić co może dolegliwości powodować warto zastanowić się nad rozszerzeniem diagnostyki i wykonaniem testów alergicznych w celu wykrycia przyczyny dolegliwości. Jeżeli zostanie ustalony czynnik powodujący zmiany na pewno łatwiej będzie go unikać.

Testy może wykonać alergolog lub czasami dermatolog.

Pozdrawiam