Co to za żółta wydzielina?

Dzień dobry. Od dwóch - trzech miesięcy, po okresie, pojawia mi się żółta wydzielina z pochwy i trwa do następnego okresu przez cały miesiąc (po zaschnięciu na bieliźnie jest bardzo żółta).

Mam 17 lat i jeszcze nie współżyłam (zdarzał się petting, ale ostatni 6 miesięcy temu), miesiączkuję w miarę regularnie, co 32-37 dni, krwawienia mam 7 dniowe, obfite.

Swądu nie odczuwam (jak już coś to bardzo rzadko), nie powiem że śmierdzi, ale zapach ma dziwny, również nic mnie nie boli. Widzę to codziennie na swojej bieliźnie i zaczynam się martwić, że jest coś nie tak, że mogę w przyszłości mieć problemy z zajściem w ciążę.

U ginekologa już byłam ma usg i badaniu przez odbyt i też nic nie wymacał... Serdecznie proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Opisywane dziwne upławy z dróg rodnych mogą zarówno świadczyć o np. zakażeniu pochwy, ale również mogą być przejawem normy i mogą być związane z wciąż toczącymi się zmianami hormonalnymi w młodym organizmie.

Ważne, że była Pani u ginekologa i poddała się badaniu. Skoro lekarz nic nie wybadał, nie powinno być powodu do niepokoju. Wśród badań, które wykonywał, przydatne mogłoby się okazać badanie ultrasonograficzne przezodbytnicze, ewentualnie badanie ginekologiczne przy pomocy bardzo małego wziernika - jeśli warunki anatomiczne na to pozwalają. Przydatne byłoby pobranie posiewu z pochwy na badanie bakteriologiczne i mykologiczne.

Powyższe dolegliwości nie powinny mieć wpływu na zajście w ciążę w przyszłości. Mimo to, warto by je odpowiednio zdiagnozować i ewentualnie leczyć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.