Co to znaczy, że w próbce pobranej do badania następuje rozkład krwinek czerwonych?

Córka miała pobieraną krew do rutynowych badań przed dwoma tygodniami. Wszystko wyszło dobrze. Lekarz zarządził dodatkowe badanie na cukier i lipidogram. Pobranie to było już z kłopotami. Krew nie chciała płynąć tylko kapała do probówki. Po jakichś 2 godzinach córka dostała telefon, że musi powtórzyć te badania, bo w probówkach pobranej krwi nastąpiła hemoliza. O czym to może świadczyć?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Hemoliza jest procesem rozpadania się błony krwinek czerwonych z następczym przedostawaniem się hemoglobiny bezpośrednio do osocza. Taka sytuacja ma miejsce w stanach chorobowych a także przy nieprawidłowym pobraniu krwi.
Ze względu na wcześniej pobrane badania bez tego typu problemów bardziej skłaniam się do błędu diagnostycznego.
Krew mogła być za wolno pobiera za pomocą cienkiej igły, mogła również za długo stać przed wykonaniem badania. Sugerowałabym powtórzyć badanie i następnie przedstawić wyniki lekarzowi prowadzącemu.

Pozdrawiam