Co wpływa na rokowania przy przeszczepie szpiku?

Witam. Mam pytanie, czy rodzaj (ostra) i podtyp białaczki ma znaczenie w rokowaniu podczas i po przeszczepie szpiku? Oraz czy samo przechodzenie wcześniejszych chemioterapii ma rownież jakieś znaczenie? Bardzo proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przeszczep szpiku zaleca się we wszystkich rodzajach ostrych białaczek. Ogromne znaczenie dla możliwości wykonania przeszczepu oraz jego powodzenia ma przede wszystkim indywidualne określenie ryzyka (wysokie lub niskie) u danej osoby chorującej na białaczkę. Większą szansę na wyleczenie po przeszczepie mają osoby młodsze, bez obciążeń w postaci chorób przewlekłych (np. cukrzyca, nadciśnienie itp), oraz te, które uzyskały remisję za pierwszym razem.

Należy pamiętać także o tym, co stanowi istotę procedury przeszczepu - a więc możliwość zastosowania chemioterapii w bardzo wysokich dawkach, które niszczą komórki białaczkowe, ale niestety nieodwracalnie uszkadzają także prawidłowe komórki szpiku kostnego. Bez podania komórek macierzystych szpiku od dawcy, osoba po takim leczeniu nie miałaby szans na przeżycie, ze względu na brak produkcji niezbędnych elementów krwi.

Niedawno dopiero odkryto, że sam przeszczep także ma działanie przeciwnowotworowe - zawarte w materiale przeszczepowym (oprócz komórek macierzystych) limfocyty T dawcy mają właściwości niszczenia chorych komórek, które mogły pomimo chemioterapii przetrwać w organizmie biorcy - jest to tzw. przeszczep przeciwko białaczce.

Każdy chory na białaczkę przed przeszczepem musi być najpierw leczony standardową chemioterapią. Chemioterapia więc sama w sobie nie ma znaczenia w przypadku przeszczepu - bardziej odpowiedź na chemioterapię, czyli to czy przeszczep jest wykonany w tzw. pierwszej remisji, czy była wznowa i później leczenie. Większe szanse na lepsze rokowanie po przeszczepie mają chorzy, u których nie doszło do wznowy, choć i w drugiej remisji zdarzają się wyleczenia.

Pozdrawiam serdecznie