Co znaczą infekcja nosa, ból brzucha, klatki piersiowej i duszenie w gardle?

37 lat/mężczyzna, praca biurowa. Objawy: - 02.2011 - ostra infekcja nosa (nigdy wcześniej takiej nie miałem/wydzielina o kolorze żółto-białym); - 04.2011 - ostra infekcja nosa; - 04.2011 - delikatny tępy ból brzuch po lewej stronie okolice żeber/brzuch odczuwalny sporadycznie; - 05.2011 - delikatny tępy ból brzucha po lewej stronie, prawej oraz na wysokości kości miednicy - po obu stronach; około dwa centymetry od kości miednicy najbliżej środka brzucha; - 05.2011 - suche gardło - do dziś; - 06.2011 - ostra infekcja nosa; - 08.2011 - pogorszenie samopoczucia i zaostrzenie bólu brzucha we wszystkich 4 miejscach + ostre bóle po bokach brzucha na 2 cm od żeber o powierzchni połowy dłoni; - 10.2011 - ciągłe (od słabych tępych do ostrych) bóle brzucha - ale jednak zawsze dominuje ból po lewej stronie okolice żeber. - dziś obudziłem się z bólem serca. - Po 3 godzinach przeszło. - Nigdy tego nie miałem wcześniej; - odczuwalne duszenie w gardle.

Badania tylko pozytywne: 02.2011 - nosiciel gronkowca. 07.07.2011 - Toksokaroza: 0,474; 01.06.2011 - Borelioza IgM 23 RU/ml; 03.08.2011 - Bolerioza IgM 35,6 RU/ml; 28.06.2011 - IgE 611 IU/ml; 07.05.2011 - zapalenie żołądka i dwunastnicy; 31.05.2011 - LDL 147. Pozostałe wyniki morfologiczne ogólne i takie jak Psa; hbs; hcv; tsh; białko crp; kał - krew utajona; pasożyty; USG jamy brzusznej; alergia testy - ujemne (w normie); dodatkowe badanie na boreliozę też w normie = 0. 7 lat temu ukąsił mnie kleszcz, nie przypominam sobie rumienia, ale ślad po ukąszeniu był twardy przez kolejne kilka tygodni. Moje pytanie jest, do jakiego lekarza powinienem się zgłosić - czy możecie Państwo kogoś polecić? Jakie badania należałoby jeszcze zrobić? Nie bardzo wiem co mam zrobić - w tej chwili czekam na wyniki wszystkich badań Ige/Toksokaroza/bolerioza. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Opisane przez Pana objawy nie są charakterystyczne dla jednej konkretnej jednostki chorobowej. Z pewnością z powodu pojawienia się nowych dolegliwości ze strony układu krwionośnego wskazana jest wizyta u kardiologa, w celu wyjaśnienia przyczyn bólu w klatce piersiowej (EKG jest możliwe do wykonania w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast do rozważenia jest wykonanie UKG serca czyli badania ultrasonograficznego, które wykonuje kardiolog).

Warto ewentualnie badania rozszerzyć w kierunku obecności choroby układowej z autoagresji. Jeżeli nie były wykonywany pomiar enzymów wątrobowych również warto je wykonać. Z uwagi na dolegliwości ze strony jamy brzusznej wskazane jest leczenie pod opieką gastroenterologa.

Natomiast warto rozważyć czy powodem pojawiających się tak różnych dolegliwości nie jest stres lub negatywne emocje - może w ostatnim czasie pojawiał się u Pana taki problem, który może powodować podobne dolegliwości.

Pozdrawiam