Co znaczą powiększone węzły chłonne i guzki podskórne na głowie?

Mężczyzna, lat 23, palący od 6 lat ok. 10 papierosów dziennie. Stwierdzono wcześniej zapalenie mieszków włosowych głowy. Żadnych innych chorób nie stwierdzono. Objawy: znacznie powiększone węzły chłonne szyjne i pachowe, powstawanie podskórnych rozlanych gul/guzów na głowie, w liczbie ok. 4 – bolesne, dodatkowo na szyi twarde i zbite guzki, zaczerwienione, schodzi z nich skóra, bardzo bolesne. Wykonano badanie krwi z rozmazem, CRP i in. Parametry w normie, tylko OB delikatnie podwyższone. Podawano antybiotyk doksycyklinę przez ok. 14 dni oraz lek przeciwgrzybiczy ok. 5 dni. Smarowano guzki na głowie sterydem E*** w płynie przez ok. 5 dni oraz maścią T*** ok. 5 dni. Bez znacznej poprawy, rozlane gule stały się bardziej zbite, bolesność nieznacznie się zmniejszyła. Pojawiło się generalne osłabienie oraz podwyższona temperatura. Onkolog ponownie zlecił badania krwi. Na razie nic nie wiadomo. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Witam serdecznie!

Guzki jakie Pan opisuje wydają się być spowodowane infekcją. Powiększenie węzłów chłonnych oraz pogorszenie samopoczucia mogą wynikać ze stanu zapalnego toczącego się w Pana organizmie. Trudno jest jednak stwierdzić to nie mając możliwości ich weryfikacji w badaniu.

Nie pisze Pan od kiedy występują objawy i czy kiedykolwiek wcześniej pojawiały się podobne dolegliwości. Z pewnością zmiany skórne wymagają oceny dermatologicznej.

Jeżeli nie reaguje Pan na leczenie, istnieją dwa wytłumaczenia - albo leczenie trwa za krótko, albo jest nietrafione. Być może konieczne będzie pobranie wymazu lub wycinka z guzów i ocenie histopatologicznej lub posiewu. To powinno ostatecznie rozwikłać kwestie przyczyny powstania guzków. Wskazane byłoby także powtórzenie wyników badań - morfologii, OB oraz CRP (CRP jest najczulszym wskaźnikiem toczącego się stanu zapalnego).

Proponuję zatem konsultację dermatologiczną.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty