Co znaczą zgrubienia za uszami?

Moja Koleżanka - dotychczas zdrowa dziewczyna - ostatnio odwiedzając mnie w szpitalu była bardzo śpiąca. Zapytałam, co jej jest. Powiedziała, że nie mam się martwić, bo ona od pewnego czasu spałaby cały czas. Mówi, że ma po prostu takie dni i że jej to minie. Zmartwiłam się więc poważniej. Zapytałam, czy coś jej dolega. Opisała mi to wszystko tak: "Od kilku lat zatykały mi się uszy. Ale jak sobie przepłucze to na jakiś czas jest dobrze. Potem w lutym zauważyłam u siebie zgrubienie na lewym uchu: tak jakby 3 małe zgrubienia, ale potem mi to zniknęło, więc bez paniki. A teraz od tygodnia za uszami na dolnych partiach mam takie zgrubienia, które przy dotyku bolą. A żeby było "śmiesznie" są umieszczone w tej samej okolicy po obu stronach. Dodatkowo na lewym uchu - na jego płacie - też mam takie zgrubienie - i mam wrażenie, że wytwarza mi się koło tego nowe. Ale nie jestem pewna. Stosuję kremy na pryszcze, ale niewiele mi to daje. Rano wstaję i myślę, że się to zmniejszyło, ale po chwili jednak stwierdzam, że chyba raczej stosowanie kremów na te miejsca nic nie pomaga". I zapewnia mnie bym się nie przejmowała, bo nic jej nie jest, że jej to za jakiś czas na pewno zniknie. A mnie to bardzo niepokoi! Czy słusznie? Proszę o pilną odpowiedź. Z pozdrowieniami, Kwiatuszek.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety, bez badania i obejrzenia guzków trudno mi jest coś powiedzieć odnośnie ich przyczyny i charakteru. Mogą to być powiększone węzły chłonne - być może w wyniku infekcji okolicy uszu (bolesność) lub też są to zmiany skórne, których leczeniem powinien zająć się dermatolog. Proponuję zatem koniecznie wizytę u laryngologa/dermatologa, a także - ocenę pozostałych węzłów chłonnych oraz morfologię krwi obwodowej plus rozmaz ręczny, OB, CRP. W kierunku objawów zmęczenia i osłabienia można także oznaczyć stężenie TSH (tarczyca).