Co znaczy różowa wydzielina podczas stosunku?

Mam 62 lata, miałam 3 lata temu usuniętą szyjkę i macicę. Chodzę regularnie do kontroli i lekarz mówi, że jest wszystko w porządku, ale ja się niepokoję, ponieważ przy zbliżeniu seksualnym wycieka różowy płyn, nie wiem co to może być. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani udać się ze swoim problemem do lekarza ginekologa. Plamienie może być spowodowane atrofią (zanikiem) nabłonka pokrywającego ścianę pochwy. Jest to normalne zjawisko po menopauzie, niezależnie od tego, czy usunięto macicę i jajniki, czy nie. Należy jednak wykluczyć też inne przyczyny Pani dolegliwości, np. nowotworowe. Lekarz obejrzy dokładnie pochwę oraz zewnętrzne narządy płciowe by ocenić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z atrofią. Jeśli to podejrzenie się potwierdzi, ginekolog przepisze odpowiednie środki hormonalne, działające miejscowo poprawiając stan nabłonka, bądź zaleci stosowanie preparatu nawilżającego (lubrykantu). Jeśli zaś lekarz rozpozna zmiany mogące odpowiadać nowotworowi (w obrębie pochwy zdarza się to niezwykle rzadko), to zleci pobranie wycinka do badania histopatologicznego, pozwalającego postawić ostateczną diagnozę.

Pozdrawiam serdecznie!