Co znaczy ujemny anty-HBs po szczepieniu na WZW?

Mam pewien problem - otóż zastanawia mnie, jak to się mogło zdarzyć, że stosunkowo niedługo po szczepieniu (ok. rok) przeciwko WZW B okazało się, że mam ujemny anty-HBs? O czym to świadczy i czym mogło być spowodowane? Czy to znaczy, że szczepionka nie działa? Czy ten anty-HBs może mieć jakiś związek z ewentualnymi zaburzeniami odporności? I czy mogę mieć później z tego powodu problemy z przyjęciem na studia? O studia medyczne mi chodzi, wydz. lekarsko-dentystyczny, ewentualnie lekarski.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Jeżeli była Pani szczepiona według schematu, trzema dawkami szczepionki przeciwko WZW b, to ujemny wynik anty-HBs jest niepokojący i świadczy o niedostatecznej odpowiedzi na szczepionkę. Proponowałabym konsultację lekarską i rozważenie powtórnego szczepienia.