Co znaczy wygięcie aorty?

Dzień dobry. Moja mama, 70 lat, w opisie rtg klatki piersiowej ma wszystko w porządku, tylko aorta rozgięta jest w łuku. O czym to świadczy i jak się leczy? Mamę od jakiegoś czasu boli łydka, jest trochę opuchnięta. Miała podniesione dimery, ale teraz, po zastrzykach jest w normie. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam.

Aorta rozgięta w łuku świadczy o zwyrodnieniu aorty spowodowanym najprawdopodobniej wieloletnim nadciśnieniem tętniczym. Jest to patologia, której samej w sobie nie da sie wyleczyć, natomiast na pewno należy zwrócić uwagę  na prawidłową kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. Podniesione D-dimery oraz opuchnięta łydka mogły świadczyc o zatorowości płucnej, która ma to do siebie, że może nawracać. Dlatego sugerowałbym stałą kontrolę lekarską w tej kwestii.