Co zrobić, by 3-miesięczne dziecko zaczęło więcej jeść?

Witam! Mam córkę, która właśnie skończyła 3 miesiące. Od połowy stycznia córka jest na mleku modyfikowanym i wcale nie chce jeść. Zachowuje się tak jakby nie potrzebowała jedzenia do funkcjonowania albo inaczej - wystarcza jej minimum. Bardzo słabo przybiera na wadze - minimum tygodniowe. Fakt, że dziecko przybiera na wadze owe minimum to zasługa moja i męża, gdyż robimy wszystko, żeby zjadła. Gdybyśmy pozwalali jej jeść ile chce - spadłaby na wadze w ciągu dwóch dni (zrobiliśmy taki test, bo myśleliśmy, że jak się przegłodzi to może zacznie jeść więcej - efekt był taki, że spadła na wadze).

Chętnie zjada 30, 40, a potem jest to ganianie ze smoczkiem za dzieckiem, tzn. zabawianie, pokazywanie różnych rzeczy. Do tej pory to wystarczało, aby "wepchnąć" w nią 7 x 90 ml, ale ostatnio zabawianie nie pomaga i jest coraz trudniej. Zdarza się, że potrafi zjeść w 5 minut, ale jest to bardzo rzadko. Często jest tak, że po kilku łykach zaczyna krzyczeć i za chwilę rozpaczliwie szuka smoka (co świadczy o tym, że jest głodna) i po chwili znowu to samo. Jeśli sytuacja powtórzy się kilka razy, dziecko się irytuje i nie zjada nic więcej. Zastanawiam się czy może ją coś boli? Może to refluks (aczkolwiek nie ulewa, zdarza się to bardzo rzadko)?

Czasami zdarza się też, że np. w nocy po 4,5 godzinach snu nie krzyczy o jedzenie, a obudzona zjada troszkę sama z siebie i resztę dostaje na tzw. śpiocha, choć i to nie zawsze działa. Początkowo dostawała mleko Nan Pro HA, teraz dostaje mleko Nutrilon HA. Zastanawiam się, czy to może być alergia pokarmowa? Czy gdyby tak było to, czy to możliwe, że dziecko odmawia jedzenia z tego powodu? Dodam, że mała waży w tej chwili ok. 5.100 (urodzeniowa masa to 3.200), jest zdrowym, pogodnym dzieckiem, gaworzy, świetnie śpi i według opinii tutejszych (nie mieszkam w Polsce) lekarzy rozwija się dobrze.

Piszę z prośba o radę i wskazówki, bo w kraju, w którym obecnie mieszkam, zamiast zrobić podstawowe choćby badania, lekarze obserwują i na podstawie tych swoich obserwacji po kilkudniowym pobycie w szpitalu stwierdzili, że dziecku nic nie dolega. Nadmieniam, że dziecko przed wyjazdem z kraju miało dobre wyniki badań (mocz i krew). Córka ma także suchą i szorstką skórę w niektórych miejscach. Pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, myślę, że nie ma powodów do obaw, gdy córeczka prawidłowo przybiera na wadze, jest pogodna, wesoła, chętnie się bawi i śpi spokojnie w nocy. Do lekarza należy się udać, jeśli brak apetytu u dziecka trwa ponad tydzień co powoduje, że niemowlę przestaje przybierać na wadze, nie rośnie. Wizyta u pediatry może być również konieczna, gdy zauważy Pani takie objawy u dziecka, jak: wzdęty brzuszek, złe samopoczucie, spadek masy ciała. Takie objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej, np. celiakii.

Należy jednak pamiętać, iż sama alergia pokarmowa to bardzo często patologia nadmiernie diagnozowana u dzieci. W przypadku alergii pokarmowych często pomocna jest dieta eliminacyjna i wprowadzanie nowych pokarmów pojedynczo, by obserwować reakcje dziecka. Gdy mała jest blada, szybko się męczy, nie ma siły, być może cierpi na anemię. W takim wypadku należy wykonać badanie krwi.

Czasem dziecko po prostu nie chce jeść, ponieważ przeszkadza mu zatkany nosek, katar, kaszel. Są one często zwiastunami zbliżającej się infekcji, stąd też brak apetytu. Bóle brzuszka, wzdęcia, kolka jelitowa, napinanie się również mogą powodować u dziecka niechęć do jedzenia. Jeśli dodatkowo maluszek gorączkuje, jest rozdrażniony, wymiotuje lub ma zmiany skórne, konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Jeśli przyczyna braku apetytu u dziecka jest trudna do ustalenia, a córka nadal nie przybiera na wadze, proponuje się uzupełnianie jego diety specjalistycznymi preparatami stosowanymi w zaburzeniach wzrastania. Produkty te w porównaniu ze zwykłym mlekiem modyfikowanym dostarczają więcej kalorii, białka i tłuszczu. Produkty te są dostępne bez recepty w każdej aptece. Czasami za niechęć do jedzenia. Tak naprawdę bardzo trudno jest ustalić konkretną przyczynę w przypadku małych dzieci. Dla wykluczenia przyczyn organicznych (choroby) konieczne jest przeprowadzenie badań. Jednak z tego co Pani wspomina nie jest to takie proste, jak rozumiem.

Proponuje także wyczekać ok. 1 miesiąc, gdyż od 4 miesiąca życia można wprowadzać do diety niemowlaka nowe pokarmy. W tym czasie można podać najlepiej przecier z jabłek - obranych ze skórki i startych na tarce lub zmiksowanych, a także powoli wprowadzić marchew, ziemniaki czy też dynię. Być może monotonia w jedzeniu powoduje brak chęci do przyjmowania pokarmów. Tak jak wspomniałem, gdyby te metody zawiodły konieczna będzie konsultacja z pediatrą rozszerzona o panel badań, a nie koncentrująca się tylko na obserwacji.