Myję zęby, a próchnica na zębach i tak się pojawia

Witam serdecznie, myję zęby dokładnie 2 razy dziennie, rzadko jem słodycze a i tak ciągle mi się psują zęby. Czy można coś zrobić aby nie pojawiała się próchnica poza tym, że regularnie myję zęby? może używam złej pasty do zębów. Czy płyny do płukania coś pomagają? Czy marka pasty do zębów ma znaczenie, jaka jest najlepsza dla osób podatnych na próchnicę. Myję zęby przez 2-3 minuty, a nie widzę żadnego efektu tych starań. Regularnie muszę chodzić do dentysty i mam mnóstwo plomb. Co robię źle, że mimo że myję zęby to nadal borykam się z próchnicą? Chcę mieć wreszcie zdrowe zęby, bo przecież o nie dbam. Naprawdę przykładam się i zwracam uwagę na to jak myję zęby, jakie ruchy wywołuje i jak długo to robię. Może wymiana szczoteczki też by mogła pomóc, bo na razie korzystam z manualnej. Chociaż słyszałam, że i tak najbardziej liczy się technika i sposób w jaki myję zęby.

Bardzo ważna jest też higienizacja w gabinecie raz na 6 miesięcy. Podczas tych wizyt zęby oczyszczane są z kamienia i osadu. Wizyty higienizacyjne mają też na celu edukację Pacjenta oraz poprawę Jego nawyków codziennej profilaktyki próchnicy.
Samo szczotkowanie zębów 3 razy dziennie (nie dwa) nie wystarczy. Przed szczotkowaniem należy dokładnie oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą nitki dentystycznej. Płyny do płukania zawierające fluor na pewno dodatkowo wzmocnią zęby, powinno się płukać jamę ustną po umyciu zębów.

Witam.
Osoby, które mają dużą skłonność do próchnicy powinny przykładać szczególną wagę do higieny jamy ustnej.
Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystkie ogniska próchnicze, zdjąć kamień nazębny i wdrożyć prawidłowe nawyki higieniczne.
1.Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie, przez co najmniej 3 minuty (ideałem byłoby umyć po każdym jedzeniu)
2.Szczotka najlepiej miękka, niezbyt mocno dociskana ( myje czubek włosia).
3. Ruchy wymiatające lub okrężne ( powierzchni wargowo-policzkowych nie szczotkujemy ruchami "ucho-ucho").
4. Szczotkujemy wszystkie powierzchnie zębów a szczególnie te trudno dostępne (od strony języka, okolice przy szyjkowe, ostatnie zęby od tyłu)
5.Dokładnie nitkujemy (40% powierzchni zębów jest niedostępne dla szczotki- miejsca styku).
6.Czyścimy język.
7.Płuczemy płynem do płukania.
Co do rodzaju past i płynów, ja jestem zwolenniczką past bez fluoru ze względu na jego toksyczność i fakt, że powoduje rozmiękanie zębiny jeśli jest ona odsłonięta. Fluor utwardza tylko szkliwo z zębiną źle się obchodzi. Więc w Pani przypadku może potęgować próchnicę. Pyta Pani o płyny - tak płyny są wskazane gdyż czyszczą miejsca trudno dostępne np. kieszonki dziąsłowe.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Jesli do słodzenia stosujesz popularny, biały cukier radzę zastąpić go cukrem z brzozy, który hamuje rozwój próchnicy, wzmacnia mineralizację szkliwa, regeneruje drobne ubytki. Te same właściwości wykazuje też stewia.

Myć to nie zawsze znaczy umyć , trzeba mieć odpowiednią technikę . O tę trzeba zapytać Swojego lekarza lub higienistkę.
Tworzenie się ubytków u Pani może mieć związek z wcześniejszymi wypełnieniami, nawet najlepiej założone wypełnienie wytrzyma max 7 - 10 lat i to zakładając idealną higienę.
Pasta do zębów ważne żeby była i miała fluor , najważniejsza jest dobra szczoteczka i technika szczotkowania.