Co zrobić, by zdrowo, ale szybko schudnąć?

Witam, mam 19 lat, ważę 58 kg przy 160 cm wzrostu. Do niedawna ważyłam 62 kg, jednak po dość rygorystycznej diecie schudłam 4 kg. Na co dzień nie uprawiam sportu, lecz podczas diety jeździłam na rowerze i biegałam. Nigdy nie odchudzałam sie wcześniej, w mojej rodzinie nie ma problemu otyłości. Mój przykładowy jadłospis (przed dietą): -śniadanie: 3 kromki białego pieczywa z wędliną, jajko, owsianka, kawa z mlekiem, -II śniadanie: nic, -obiad: zupa pomidorowa, ogórkowa, grochówka, itp. ziemniaki, mięso z sosem, czasem spagetti, ryba (szczerze przyznam, że rzadko jadłam obiad, ponieważ wybierałam często zamiast niego pieczywo), -kolacja: pieczywo, zazwyczaj tak samo jak na śniadanie. Jem też pasztety, uwielbiam makaron, a to wszystko było zazwyczaj poparte słodyczami jako przekąskami. Jeśli chodzi o picie, to herbata, woda niegazowana (jej piję dużo, bo lubię wodę). Podczas diety chciałam to zmienić, jadłam więcej warzyw na parze, gotowanego kurczaka, rybę na parze, pieczywo chrupkie, jako przekąski np. paprykę, jabłko, serek wiejski. Wyeliminowałam z diety makaron, ziemniaki, biały chleb, słodycze. Nie chcę dłużej ciągnąć tak niezdrowej diety, jem bardzo mało, 500 kcal dziennie! I chociaż przed dietą czułam ciągle głód, teraz jest on mniejszy, ale często brakuje mi siły. Nie jem 5 posiłków dziennie, boję się, że przytyję, chociaż wiem, że i tak zwalniam metabolizm taką ilością jedzenia. Nie chce dłużej tak się czuć, nie chcę efektu jo-jo ani gromadzenia się tłuszczu w organizmie, jako obrony przed mniejszą ilością kalorii. Chcę schudnąć zdrowo, ale szybko. Planuję jeszcze schudnąć 2 kg.
19 LAT ponad rok temu

Witam.

Spokojnie. Przede wszystkim powinnaś skupić się na sobie i potrzebach swojego organizmu. Zastanów się, czy w swoim ciele czujesz się dobrze, czy chciałabyś jeszcze stracić parę kilogramów. Na początku powinnaś zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i wprowadzić je w życie. 500 kcal to zdecydowanie za mało, tym sposobem łatwo o efekt jo-jo. Do dawnej diety też nie powinnaś wracać, ponieważ nie służy ona zarówno Tobie jak i Twojej sylwetce. Nie musisz jej jednak radykalnie zmieniać.

Kilka przydatnych rad:
- śniadanie rozłóż na 2 posiłki np. I śniadanie owsianka z mlekiem 1,5% lub jogurtem+ owoc, II śniadanie kanapka z dwóch kromek pełnoziarnistego chleba + chudy ser biały/ ryba/ chude, drobiowe wędliny+ warzywo, obiad- jedno danie zupa/ drugie danie, podwieczorek- miseczka warzyw/ owoc/ jogurt naturalny, kolacja- warzywa na ciepło z kaszę/ zupa mleczna/ kanapka z pieczywem pełnoziarnistym z warzywami i chudym dodatkiem białkowym,

- chleb biały zastąp pełnoziarnistym, makaron pszenny również pełnoziarnistymi i durum, gotowanymi al dente,

- mięsa jedz bez sosów, unikaj skóry kurczaka, jedz więcej ryb,

- słodycze zastąp owocami,

- jako przegryzki (na drugie śniadanie i podwieczorek) jedz mało, ale produkty wartościowe (owoce, orzechy, jogurty naturalne).

Po stosowaniu diet odchudzających często mamy problem z powracającymi kilogramami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ są one niezbilansowane, dostarczają nam zbyt mało kalorii, trwają bardzo krótko i najważniejsze nie uczą nas zdrowych nawyków żywieniowych.
Zdrowe nawyki żywieniowe są podstawą do tego, aby odżywiać się prawidłowo i z głową a przy tym tracić zbędne kilogramy. Dlatego proponuję lekturę http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki Postaraj je wprowadzić w swoje życie, a nadmiar kilogramów już nigdy nie będzie Twoim problemem.

Pamiętaj, że zdrowe nawyki żywieniowe procentują przez całe życie nie tylko utrzymaniem prawidłowej wagi, ale i zdrowiem.
Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie będziesz głodna, dlatego nie radzę wydawać pieniędzy na popularne suplementy wspomagające odchudzanie.

Nadal ćwicz i bądź aktywna fizycznie, dodatkowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Powodzenia!

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska