Co zrobić, gdy dziecko budzi się w nocy?

Mój synek ma skończone 14 miesięcy. Od urodzenia nie przespał ani jednej nocy. Od początku wprowadziliśmy rytm dnia tzn. wspólna zabawa, kąpiel, mleczko i spanie. Z usypianem nie miał większych problemow, raz było lepiej raz gorzej, ale ogólnie nie jest źle. Dziś wygląda to tak, że ok. godz. 20:30 leży w łóżeczku, pije mleczko, a potem odwraca się na boczek, a ja śpiewam mu kołysanki. Chwilkę się pokręci, aż w końcu zasypia. I wszystko byłoby super, tyle że nasz synek ok. godz 23 budzi się (czasem z płaczem) i tak do rana, nawet co godzinę. Daję mu się napić, wkładam smoczka, smaruję dziąsełka żelem na ząbkowanie, głaszczę i mówię do niego, a gdy to nie pomaga, w końcu zabieram go do naszego łóżka i czasem się uspokaja od razu, a czasem i to nie pomaga. Nie ma wszystkich ząbków, więc czasem myślę, że to jest główny powód tych nocnych pobudek, ale, jak już wspomniałam, od urodzenia nie przespał ani jednej nocki. W dzień zresztą jest podobnie, bo śpi 2 razy po 1,5 godz., ale mniej wiecej co 30 min. się przebudza, a wtedy muszę wziąć go na ręce, polulać i zasypia na kolejne 30 min. Dlaczego tak się dzieje? Proszę o pomoc. Dziękuję...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziecko budzi się w nocy, nie znając go i nie wiedząc w jakich warunkach zasypia. Czasem dzieci wybudzają się z powodu głodu, pragnienia, chłodu lub zbyt wysokiej temperatury czy zwyczajnie z powodu wyspania się i potrzeby większej aktywności. Proponuję na początek porozmawiać z pediatrą dziecka o częstym wybudzaniu się synka. Może być tak, że mleko, które dziecko wypija przed snem, niekorzystnie działa na jego organizm, wywołując alergię, niepokój i rozdrażnienie. Wiele dzieci źle znosi substytuty mleka krowiego.Proszę również skontaktować się z terapeutą sensorycznym, który sprawdzi czy dziecko ma jakieś trudności sensoryczne np. jest nadwrażliwe lub mało wrażliwe w zakresie odbioru jakiś bodźców i dostarczenie ich lub wyeliminowanie zwiększy spokój, ureguluje napięcie i umożliwi spokojny sen.

Pozdrawiam