Co zrobić, gdy zapis EEG wyszedł nieprawidłowy?

Od kilku lat miewam bóle głowy - migrenowe, napadowe, nie wiem jak je nazwać... Po namowie mamy poszłam do neurologa, zrobiłam badnie EEG i oto opis: Czynność podstawowa EEG zachowana. W odprowdzeniach cemieniowo-potylicznych rejestruje się rytm alfa 9-10 Hz o amplitudzie do 20 V i serie niskonapięciowych fal beta. Rz obecna. Na tym tle w czasie Hw odprowadzieniach skroniowych po stronie lewej, zapisano wyładowanie serii fal 2,5-4,0 Hz o amplitudzie wyższej od czynności podstawowej, trwające około 10 sekund. Fs nie aktywuje EEG. Orzeczenie: Zapis podejrzany o zmianę zlokalizowaną w lewej okolicy skroniowej, aktywowane Hw. Proszę o odpowiedź, jestem w stresie i o niczym innym nie myślę, a wizyta za 3 tygodnie. Mam 23 lata. Z góry dziękuję:)

Redakcja abcZdrowie

Badanie EEG ma ograniczoną wartość diagnostyczną. Część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie - nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Dlatego też ważne jest, aby wynik badania EEG interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, choroby współistniejące czy przyjmowane leki.

Obecny u Pani nieprawidłowy wynik EEG nie musi wcale przesądzać o występowaniu istotnej patologii w mózgu. Jednak ze względu na występujące u Pani silne bóle głowy, w celu wykluczenia nieprawidłowych zmian w mózgu, najważniejsze jest wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny głowy. Badanie EEG ma w tym przypadku jedynie wartość uzupełniającą.