Co zrobić przy białaczce limfatycznej?

Witam. Tato ma 62 lata. Ma stwierdzoną białaczkę limfatyczną. Ostatnie wyniki badań wykazały 70 tys. leukocytów. Słabo się czuje. W jego imieniu proszę o fachową poradę.

ponad rok temu

Genetyczne uwarunkowanie czerniaka

Jakie są genetyczne uwarunkowania czerniaka? Czy ten nowotwór skóry jest dziedziczny? Na ten temat wypowiada się dr Zbigniew Żurawski, chirurg onkolog.

Witam serdecznie!

Przewlekła białaczka limfatyczna jest (jak sama nazwa wskazuje) schorzeniem przebiegającym przewlekle, z którego niestety nie można się wyleczyć. Osoby, u których rozpoznano białaczkę, powinny trafić pod opiekę hematologa, który na początku powinien dokonać oceny stopnia zaawansowania choroby, a następnie podjąć decyzję, co do dalszego postępowania.

We wczesnych stadiach choroby, przyjmuje się postawę wyczekującą, tzn. nie włącza się leczenia i chorego obserwuje się. Dowiedziono, że takie postępowanie zmniejsza ilość powikłań toksycznych związanych z wczesnym właczeniem leczenia chemioterapią.

Trudno mi oceniać możliwości postępowania u Pani Taty, nie znając szczegółów jego choroby. Liczba leukocytów jest wysoka, natomiast istotne jest także to, jaka liczba leukocytów była stwierdzona na początku choroby, w jakim czasie doszło do ewentualnego wzrostu leukocytów, oraz czy istnieją objawy towarzyszące takie jak anemia, małopłytkowość, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony lub wątroby, a także ogólny stan zdrowia Taty.

Uważam, że powinni Państwo zdać się na lekarza prowadzącego Tatę i do niego skierować wszelkie pytania dotyczące ewentualnych opcji leczenia. Proszę nie bać się pytać, w końcu po to jesteśmy!

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty