Co zrobić z matką alkoholiczką?

Witam, Mam 30 lat i mieszkam z mężem i matką alkoholiczką, aczkolwiek ona uważa, że nie ma problemu z alkoholem. Pije od 15 lat, a ostatnie 3 lata to jej dni trzeźwości można policzyć na palcach jednej ręki, jest bardzo agresywna, nie przyjmuje żadnych sprzeciwień, uważa, że jeśli mieszkamy z nią, to mamy wszystko robić pod jej dyktando. Rozmowy z nią na temat terapii odwykowej i zaprzestania picia nie mają sensu, jej agresywność wobec nas jest coraz większa, dochodzi też do gróźb, a także do ubliżania,poniżania i terroru psychicznego. Obydwoje z mężem mamy już depresję, odsuwamy się od przyjaciół, ponieważ nigdzie nie wychodzimy, ze względu na niemożliwy potem powrót do domu (zostawia klucze w drzwiach), a przyjaciół też nie zapraszamy, bo jak ktoś przyjdzie, to ona się awanturuje. Nawet męża rodzice nie chcą do nas już przyjeżdżać. Już nie wiemy co robić… Czujemy się zaszczuci poprzez jej traktowanie i zachowanie. Nie mamy możliwości się wyprowadzić, a z miesiąca na miesiąc coraz bardziej tracimy płynność finansową. Prosimy o pomoc.

Pytanie zadane 13-02-2011r. o 19:58
mgr Magdalena Brudzyńska porady udziela mgr Magdalena Brudzyńska

psycholog, autorka wielu publikacji poświęconych psychologii.

Porada eksperta

Witam Panią,
Sytuacja w jakiej się Państwo znaleźli jest niezwykle trudna, a jej rozwiązanie będzie wymagało siły i determinacji. Z opisu jaki Pani przedstawiła wynika, iż najprawdopodobniej Pani mamę należy skierować na leczenie odwykowe. W Polsce jest jednak przyjęte, iż osoba chora powinna się na nie zgłosić dobrowolnie. Zdaję sobie sprawę, że trudno będzie przekonać mamę do poddania się takiemu leczeniu, ale może warto spróbować raz jeszcze. Zachęcam Panią do spokojnej rozmowy, proszę powiedzieć mamie o swoich uczuciach, emocjach związanych z sytuacją w jakiej się Państwo znaleźli. Tak rozmowa musi być jednak przeprowadzona w sytuacji trzeźwości umysłu.
Zdaję sobie sprawę, iż problem może być już na tyle zaawansowany, że wszelkie Państwa wysiłki w tej materii zawiodą - nie oznacza to jednak, że są Państwo bezbronni i bezradni. W obowiązującej ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 70 z 2007r., poz. 473) określono postępowanie z osobami nadużywającymi alkoholu, uzależnionymi od alkoholu oraz procedurę ich przymusowego leczenia. W myśl ustawy osoba, która powoduje m. in. rozkład życia rodzinnego może zostać skierowana, na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, na badanie przez biegłego w celu wydania opinii o uzależnieniu od alkoholu  oraz jego leczeniu. Z wnioskiem do komisji może się zwrócić każdy, kto jest w stanie udokumentować zgłaszany problem.
Rozwiązanie jakie Pani przedstawiłam może nie być dla Pani łatwe, bowiem wymaga wystąpienia przeciwko matce. Jednak w obecnej sytuacji powinna Pani w końcu pomyśleć o sobie i o mężu - rodzina powinna być wsparciem a nie źródłem kolejnych kłopotów.
Serdecznie pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Alkohol i fluoksetyna...

Praktycznie nic mnie nie cieszy. Nic mi sie nie chce, od dluzszego czasu nie mam checi do zycia....

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Moja matka jest alkoholiczką: jak jej pomóc?

Witam. Moja mama już od 2 lat ma problem z alkoholem. Oczywiście się tego wypiera, uważa, że...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Co mam zrobić? Już nie daję rady, moi rodzice piją

Od kiedy pamiętam tata zawsze pił. Był okres, że pił tylko piwo bezalkoholowe, ale to dawno...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Pijąca mama - jak pomóc siostrom?

Witam, mój list pewnie jak wiele innych będzie podobny. Wychowywałam się patrząc na...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Czy moja mama jest uzależniona od alkoholu?

Witam! Mam 18 lat, od kilku miesięcy zauważyłam, że moja mama popija sobie wieczorami. Niestety...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Czy mając matkę alkoholiczkę powinnam się leczyć?

Dzień dobry, chciałabym prosić o radę. Jestem 19-letnią dziewczyną z domu, gdzie jeden z rodziców,...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Co zrobić z mamą alkoholiczką?

Moja mama, odkąd pamiętam, pije. Codziennie chodzi kilka razy do sklepu i kupuje po kilka butelek...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij