Co zrobić, żeby schudnąć do 55 kg z 63?

Nie jestem zwolenniczką odchudzania. Według mnie, to nie przynosi skutku, a jeżeli to tylko chwilowy, dlatego ich nigdy nie stosowałam. Co prawda moja waga jest w normie, ale nie jestem zadowolona z dodatkowych fałdek. Ważę ok. 63 kg, ale moja waga waha się od 60 do 64 kg. Mój wzrost to 165 cm, trochę niedużo jak na 17-letnią dziewczynę. W biodrach mam 102 cm, a w tali 78 cm. Staram się być aktywna fizycznie. Kiedy mam tylko czas, chodzę na spacery. W zimie jeżdżę na nartach i łyżwach. Latem jeżdżę na rowerze. Ostatnio zapisałam się do hali sportowej na fitnes i areobik. Zacznę chodzić też na basen od przyszłego tygodnia. W mojej rodzinie nie ma tendencji do otyłości. Mama i siostra są szczupłe. Mimo to ja jestem pulchna. Chciałabym schudnąć do 55 kg, nie robiąc przy tym głupot. Nie chcę przeciążyć stawów, pozbawić swojego ciała potrzebnych witamin, białka czy weglowodanów. Dlatego proszę o pomoc w stosowaniu potrzenej diety. Jak dotad jadłam ok. 3 posiłków. Śniadanie jem zaraz po przebudzeniu. Jest to najczęściej kanapka z serem i pomidorem lub szynką, czasem z miodem i białym serem. Ostatnio zamiast tego zaczęłam jeść chrupki z jogurtem naturalnym. Najczęściej piję herbatę z miodem i cytryną lub sok pomarańczowy. Obiad jem różnie. Prowadzę bardzo nieregularny tryb życia przez zajęcia, ale staram się jeść posilki w miarę o tych samych porach. Tak więc, obiad spożywam między 15 a 17. Najczęściej jem w domu. Jest to zupa lub danie składające się z mięsa lub ryby oraz ziemniaków i surówki. Czasami są to dania chińskie, indyjskie lub włoskie. Przyżądzamy je z rodzicami sami. Gdy jednak nie mam czasu - obiad jem w przerwie między zajeciami, niestety, jest to wtedy najczęściej zapiekanka. Kolację jem o 20. Jest to jogurt, kanapka albo owoce. Oprócz tego w szkole kupuję coś słodkiego do przegryzienia, np batonik, i zabieram ze sobą drugie śniadanie - jest to najczęściej kanapka. Piję ok. 4 szklanek napoju dziennie. W zimie piję codziennie ok. 2 kubków herbaty. Co powinam zrobić, żeby schudnąć?
ponad rok temu

Witam!

Widzę, że masz bardzo dobre podejście do odchudzania - nic na siłę i bez szkody dla zdrowia. Jesteś aktywna fizycznie i tak trzymać! Powinnaś trzymać się kilku zasad dotyczących zdrowego odżywiania i unikać podstawowych błędów, a efekty powinny być widoczne po kilku miesiącach (odchudzanie jest procesem długotrwałym). Optymalna utrata masy ciała to 0,5-1 kg w ciągu tygodnia.

Powinnaś:
- Spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe, tak abyś się nie przejadała. Jedz powoli, dzięki temu Twój organizm szybciej się nasyci, a Ty zjesz mniejszą porcję.
- Unikaj białego pieczywa. Zastąp je pieczywem razowym, pełnoziarnistym.
- Unikaj produktów typu fast food, gotowych dań, słonych przekąsek.
- Unikaj słodkich i gazowanych napoji oraz słodyczy. Możesz je zastąpić owocem świeżym lub suszonym, galaretką z owocami czy batonem mueseli (nie częściej niż raz na tydzień, owoce 2 razy w ciągu dnia).
- Dbaj o to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe.
- Spożywaj 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Jedz warzywa do każdego posiłku.
- Przynajmniej 2 razy w tygodniu jedz ryby.
- Codziennie spożywaj chude produkty mleczne: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (uważaj, bo jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.
- Zwróć uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a Twój organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Pij duże ilości płynów, głównie wody niegazowanej i niesmakowej - około 2 l.

Stosując się do tych zaleceń oraz będąc aktywną fizycznie, powinnaś pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Powodzenia!