Codzienne koszmary senne

Witam.Od kad pamietam sia mi sie stale koszmary,krew,w moich snach bardzo czesto chca mnie zabic,jest tez duzo trupow,w snach podczas ucieczek latam machajac rekami,zawsze zdaze uciec cala i zdrowa,ostatnio snilo mi sie czesto ze czychaly na mnie ludzie potwory z czarnymi oczami,chcieli mnie zabic,,,,w snach miewam kolory jak czarny,szary i czerwony tylko krwi,,snia mi sie tez nieraz samobojstwa osob ktore znam,prose o pomoc,,co moje sny oznaczaja?dodam jeszcze snia mi sie codzien koszmary.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Marzenia senne, które powstają w fazie snu REM (ang. rapid eye movement), to jeden z najbardziej tajemniczych przejawów aktywności umysłu. Ich pochodzenia i rola nie są wciąż do końca wyjaśnione. Obecnie wśród hipotez na ten temat prym wiedzie tzw. model aktywacji-syntezy, opracowany przez Allana Hobsona. Zgodnie z nim to, co nam się śni, wynika z połączenia z jednej strony chaotycznej i samoczynnej aktywacji pnia mózgu, a z drugiej – syntezy wyobrażeniowo-narracyjnej, jaka dokonuje się w mózgowiu. W sennych halucynacjach zawsze doszukiwaliśmy się ukrytych znaczeń. Próbujemy dopatrywać się znaków ostrzegawczych, zapowiedzi tego, co ma się zdarzyć. Próbujemy nadać sens naszym snom. Pyta Pani, co oznaczają Pani sny dotyczące krwi, trupów, ucieczki, zabójstw itp. Interpretację snów może Pani znaleźć w różnych sennikach. Ja na pewno nie odgadnę, co symbolizują Pani sny. Ponadto, muszę Panią rozczarować. Czy nam się podoba, czy nie – marzenia/koszmary senne stanowią tylko produkt uboczny aktywności uśpionego mózgu. Są przejawem działania umysłu, który – choć na pozór w czasie snu wyłączony – poza naszą świadomością i zgodą aktywnie monitoruje otoczenie, odpowiada na sygnały z zewnątrz i cały czas przerabia to, co zapamiętał podczas dnia, robi porządki w pamięci. Oczywiście, może Pani po przebudzeniu próbować nadać sens swoim snom, choć równie dobrze doszukiwać się go w ułożeniu fusów z kawy. Jeżeli jednak koszmary senne uniemożliwiają Pani satysfakcjonujący, spokojny sen, często się Pani budzi i nad ranem nie czuje się Pani wypoczęta, wówczas warto zgłosić się do poradni leczenia zaburzeń snu. Zachęcam też do przeczytania artykułów: Parasomnie, Koszmar senny, Przyczyny koszmarów sennych, Dziwne sny.
Pozdrawiam!

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć co oznaczają te sny oraz dlaczego się pojawiają przez długi okres czasu. Domyslam się, że towarzyszy im lęk. Być może mają związek z czym co dzieje się w życiu, trudnymi wydarzeniami. Sny można różnie interpretować, ale celnie tylko kiedy rozmawia się z osobą, która jest autorem snów. Być może oprócz snów są jeszcze jakieś inne objawy. Może warto w takim przypadku skonsultować się z psychoterapeutą, który może pomóc zastanawiać się nad znaczeniem tych koszmarów.