Codzienne picie piwa a alkoholizm

Witam, ok. pół roku mam chłopaka. prawie codziennie pije piwo. na ogół nie stroni od większej ilości alkoholu np na dyskotece czy ognisku. ma 21 lat, a czasami zachowuje sie jak dziecko, mówi że ma nad tym kontrolę ale ja mam wątpliwości. kiedy mówię mu "nie pij, bo nie lubie tego, bo wole żebyś ty mnie odwiózł do domu a nie Twój kolega" słyszę prawie zawsze "to co piwa mi nie wolno wypic?". czy to już jest alkoholizm?

za malo danych by odpowidziec.odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Dzień dobry!

Miarą alkoholizmu nie jest ilość czy częstotliwość wypijanego alkoholu, ale przede wszystkim motywacja do picia, emocje z tym związane, cechy osobowości sprzyjające uzależnieniom, kontrola nad piciem, konsekwencje picia, poziom radzenia sobie z innymi sferami życia, wzorce rodzinne itd. Niestety, nie jest możliwe postawienie diagnozy uzależnienia od alkoholu bez osobistego kontaktu z osobą.

Jest prawdopodobne, że Pani partner nie jest (z punktu widzenia klinicznego) uzależniony od alkoholu, ale pije ryzykownie lub jest w pierwszej fazie choroby alkoholowej.
Niekiedy wśród młodych mężczyzn picie alkoholu ma przede wszystkim charakter społeczny, jest charakterystyczne dla danej grupy, do której chce się należeć, jest elementem "filozofii życia", typowym sposobem rozrywki itp.
Jest możliwe zarówno wyjście z takiego stylu życia i pozytywna zmiana - jak i coraz głębsze popadanie w uzależnienie od alkoholu.

Pozdrawiam!