Codziennie jestem niewyspana - co robić?

Witam, jestem kobietą, mam 21 lat. Od jakiegoś tygodnia, gdy codziennie rano wstaję z łóżka, jestem niewyspana, lekko kłuje mnie głowa i okolice pulsu, czasami, ale bardzo rzadko zdarza się, że wstając, kręci mi się w głowie. Ogólnie jestem zdrowa, nic mi nie dolega i w ogóle nie choruję, mam tylko problem z niewysypianiem się;-/ Nie przyjmuję żadnych leków i dlatego zastanawiam się, co mi może dolegać i dlaczego ciągle jestem niewyspana....;-/ Pzyjmowałam już różne opcje, że wpływ na to może mieć to, na jakim śpię łóżku albo o której godzinie kładę się spać;-/, a zazwyczaj jest to 23-24 w nocy. Nie wiem już sama, proszę o jakąkolwiek radę, co zrobić, żeby wstając rano, być wypoczętym a nie czuć się ciagle niewyspana? Może powinnam brać jakieś leki albo dodać cokolwiek do swojej diety? Nie wiem już co mam robić... Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Szanowna Pani!

Problemy ze snem, jakie opisuje Pani w swoim mailu mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn: od niewłaściwej higieny snu, stresu i napięcia, w którym Pani żyje, aż po przyczyny psychiatryczne, np. zaburzenia snu w przebiegu zaburzeń nastroju. Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby spróbowała Pani zmienić swoje nawyki dotyczące snu: kłaść się do łóżka wcześniej, godzinę przed udaniem się do łóżka nie oglądać telewizji, postarać się przed zaśnięciem nie prowadzić emocjonujących rozmów, nie myśleć o nieprzyjemnych rzeczach i problemach, spróbować się zrelaksować, wziąć kąpiel, posłuchać spokojnej muzyki. Ważne jest to, aby łóżko służyło tylko do spania, nie wolno w nim jeść, pracować, oglądać tv. Jeśli zmiana nawyków nie przyniesie poprawy Pani jakości snu, radzę udać się do lekarza psychiatry, który po zebraniu dokładnego wywiadu, spróbuje ustalić przyczynę problemu.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Opisywane przez Panią zaburzenia snu mogą mieć wiele przyczyn. Mogą wiązać się z zaburzeniami nastroju, z nerwicami i lękami, z ogólnym niepokojem oraz ze stresem. Ważne jest zebranie odpowiedniego wywiadu.

Czy wybudza się Pani zbyt wcześnie i potem nie może zasnąć? Może to świadczyć o zaburzeniach nastroju tj. depresja. Pojawia się wtedy tzw. "zespół porannej katastrofy", kiedy to pacjent funkcjonuje lepiej wieczorem niż rano. Czy przesypia Pani całą noc a potem czuje się nie wyspana? Czy w ostatnim czasie była Pani szczególnie narażona na stres?

Leczenie można zacząć od odpowiedniej higieny snu czyli od chodzenia spać o tej samej porze, unikania posiłków przed snem, nie oglądania telewizji w łóżku i nie pracowania w łóżku. Jeśli to nie pomaga, można spróbować przed snem ziołowych naparów uspokajających tj. z melisy czy rumianka. Zawsze warto przed snem uspokoić się i oderwać myśli od problemów.

Niektóre zaburzenia snu są krótkotrwałe i po kilku dniach wszystko wraca do normy. Ważne jest, żeby nie zaburzać rytmu dobowego, nie oglądać telewizji kiedy nie może się zasnąć etc. Trzeba też unikać nieprzespanych nocy, co może wiązać sie potem z zaburzeniami snu przez kilka kolejnych dni.

Jeśli podane działania nie przyniosą efektu lekarz może przepisać leki nasenne. Niektóre z nich stosowane są doraźnie, inne przewlekle. Lekarz zbierze wywiad, zbada Panią, postawi diagnozę, a potem zleci odpowiedni lek. O ile to możliwe warto jednak, w Pani przypadku, spróbować dwóch pozostałych metod przed leczeniem farmakologicznym.