Codziennie zaczynam dietę i codziennie ją kończę. Czy mam bulimię?

Cały dzień myślę o jedzeniu. Codziennie zaczynam dietę i codziennie ją rozwalam. Gdy zdarzy mi się zjeść coś niedozwolonego w planie menu, to od razu uważam dzień za stracony i jem co tylko mogę. Gdy nic nie ma w domu, idę do sklepu i kupuję spore ilości słodyczy. Po zjedzeniu tego wszystkiego strasznie się czuję. Myślę, jak się tego pozbyć. Kilka razy próbowałam wymiotów, ale nie wychodziło. Zaczęłam pić herbaty przeczyszczające, tabletki. Ale wiem, że dopiero po kilku godzinach zadziałają i wtedy są chwile, że wybiegam z domu ze łzami w oczach, biegam aż sił mi zabraknie. Wtedy obiecuję sobie, że to nigdy się nie powtórzy. Kilka dni jest dobrze. Ale gdy jakieś sytuacje mnie smucą, to od razu pojawia się napad. Bardzo mi zależy by schudnąć, tragicznie czuję się w swoim ciele. Nie wiem już, co mam robić.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twój opis z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na bulimię.
Aby uzyskać pewność co do diagnozy, powinnaś skonsultować ją u lekarza psychiatry. Psychiatra może zaproponować Ci leki zmniejszające częstotliwość napadów objadania się.
Podstawową formą leczenia bulimii jest jednak psychoterapia.
Jak sama słusznie zauważyłaś - objadanie się, pozostaje w ścisłym związku z przeżywanymi emocjami. Dlatego nie można pokonać bulimii, nie pracując nad sposobem myślenia i przeżywania.
Udowodnioną skuteczność ma psychoterapia poznawczo - behawioralna oraz interpersonalna. Polecam Ci również znakomity podręcznik samopomocy ,,Bulimia - program terapii" M. Cooper, G. Todd.

Z pozdrowieniami