CRP i OB - czym się różnią?

Witam serdecznie. Mam 25 lat, jestem mężczyzną. Dzisiejsze wyniki badań to CRP 2,5 mg/l, natomiast OB = 10 mm/14 (z tego co się doczytalem). Czy jest to podwyższone OB, czy mieści się w granicach normy? I po co się robi jedno i drugie badanie? Czym one się różnią, bo słyszałem, że obydwa wskazują stan zapalny w organizmie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chodzi o Pańskie wyniki, to CRP jest w normie, a OB nieznacznie podwyższone. Norma dla mężczyn jest do 10 mm. Ale tak nieznacznym podwyższeniem nie należy się przejmować, może być spowodowane np. obfitym posiłkiem czy gorącą kąpielą.

W rutynowym postępowaniu OB i CRP są stosowane przede wszystkim jako wskaźniki infekcji, świadczące o istnieniu stanu zapalnego, i w tym znaczeniu CRP jest bardziej wiarygodnym wskaźnikiem. Na tym wskazaniu rola OB i CRP się nie kończy - jest wiele stanów chorobowych, o których może świadczyć podwyższenie tych wskaźników.

Polecam zapoznanie się z tym artykułem, w celu uzyskania więcej informacji.