Cukrzyca a hemoroidy

Mam 50 lat, wzrost 170, waga 118 kg. Oczywiście męczę się z cukrzycą już od 7-8 lat. Cukry są wysokie, trudne do uregulowania. Od kilku lat mam przepuklinę pępkową. Obecnie wydziela się ropa. Problemem też są hemoroidy. Stosowałam proctohemolan czopki, tabletki i krem. Bez żadnego efektu. Są momenty bardzo bolesne i obfite krwawienia. Nie wiem co z tym wszystkim robić. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Dobrze byłoby, gdyby udało się Pani schudnąć. Nie napisała Pani jak aktualnie wygląda Pani dieta i aktywność fizyczna, czy stosuje się Pani ściśle do diety cukrzycowej, czy leczy się Pani lekami, czy insuliną, więc trudno udzielić konkretnych wskazówek. Obniżenie masy ciała korzystnie wpłynie na profil glikemii, a także pozostałe dolegliwości. Powinna Pani jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe. Ważne jest spożywanie płynów, proszę pić co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa - jako źródło witamin. Należy ograniczyć produkty mączne: pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz alkohol. Bardzo dobrze byłoby postawić na aktywność fizyczną w postaci choćby codziennych półgodzinnych spacerów. Hemoroidy nie są poważnym schorzeniem, aczkolwiek powszechnym i uciążliwym. Do ich występowania predysponują zaburzenia w oddawaniu stolca (biegunki, zaparcia) czy też siedzący tryb życia. Należy skonsultować się z chirurgiem, który oceni stopień zaawansowania choroby i w zależności ode tego wdroży leczenie. We wczesnym etapie stosuje się modyfikację stylu życia oraz leczenie farmakologiczne (maści, żele miejscowo działające, wyciągi z kory dębu, kasztanowca). Ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią higienę okolic odbytu - mycie po każdym wypróżnieniu, noszenie naturalnej bielizny. Większe żylaki odbytu kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Przepuklinę pępkową należy skonsultować chirurgicznie. Pozdrawiam serdecznie!