Kawa bez cukru a cukrzyca

Dzień dobry. Zacznę od tego, że jakiś czas temu została u mnie zdiagnozowana cukrzyca. Niestety, przy ostatniej wizycie u lekarza zapomniałem go zapytać o dość ważną dla mnie kwestię jaką jest picie kawy, dlatego chciałbym się dowiedzieć od specjalisty czy osoba chora na cukrzycę może pić kawę bez cukru? Bardzo lubię kawę i często ją piję, dlatego nie chcę z niej rezygnować. Czy jeżeli będę pił kawę bez cukru to ona mi nie zaszkodzi? Czy kawa bez cukru będzie miała jakiś wpływ na przebieg choroby, a jeśli tak to jaki? Jakie skutki może mieć picie kawy bez cukru przy cukrzycy i czy cukrzyca w ogólnie nie jest przeciwwskazaniem do picia kawy bez cukru? Proszę o poradę, bo kawę bez cukru bardzo lubię, a chciałbym uniknąć dodatkowych problemów zdrowotnych. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Teoretycznie kawa może podnosić poziom cukru we krwi poprzez nasilenie wpływu adrenaliny i glukagonu na glikogenolizę. Picie kawy w rozsądnych ilościach nie jest jednak przeciwwskazane.