Cukrzyca a soczewki

Witam. Słyszałam że dla osób z cukrzycą nie poleca się noszenia soczewek - czy to prawda? Mam wadę wzroku i zamiast okularów wolałabym soczewki, ponieważ są bardziej praktyczne. I jeśli tak, to dlaczego? Pozdrawiam Jolcia :)

KOBIETA ponad rok temu

Co ma wpływ na cukrzycę typu 2?

Ekspert - prof. dr hab. Waldemar Karnafel wyjaśnia, co wpływa na cukrzycę typu 2. Ten typ schorzenia nazywany jest również cukrzycą insulinozależną.

Droga Jolu!

Nie ma przeciwskazań do używania soczewek kontaktowych przez pacjentów chorujących na cukrzycę. Problem ten oceniano w kilku badaniach klinicznych i komplikacje występowały równie często u osób zdrowych, jak i u chorujących na cukrzycę (np. praca z 2001 roku "A prospective study of contact lens wear in diabetes mellitus" Clare O'Donnell). Oczywiście, ze względu na większą skłonność do infekcji trzeba "bardziej" przestrzegać zasad higieny i raczej wybierać soczewki jednodniowe. W razie wystąpienia podrażnienia/infekcji zgłosić sie do lekarza. Również powikłania "oczne" występujące w cukrzycy nie mają związku ze sposobem korekcji wad wzroku.

Proszę pamiętać, że chorując na cukrzycę typu 1 (zgaduję, że na taki typ cukrzycy chorujesz) nie różnisz się niczym od swoich rówieśników poza tym, że twoja trzustka nie produkuje insuliny

Pozdrawiam

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty