Cukrzyca ciążowa - po jakim czasie zbadać poziom glukozy?

Dzień dobry. Mam 35 lat i jestem w 31 tygodniu ciąży. Zrobiłam zlecony przez lekarza test obciążenia glukozą 75 g. Wynik na czczo - w normie, po 1 h - norma przekroczona, po 2 h - ponownie wynik w normie. Jeden z lekarzy na podstawie tych wyników potwierdził, że mam cukrzycę ciążową, bo przekroczony jest wynik po 1 h. Drugi lekarz, którego również zapytałam o zdanie, twierdzi, że nie mam cukrzycy, bo po obciążeniu 75 g test powinien być wykonywany po 2 h i ten wynik się interpretuje. Na forach i w artykułach w necie też spotykam dwie interpretacje, że bada się krew po spożyciu glukozy 75 g 2 razy (po 1 h i po 2 h) oraz takie, że tylko po 2 h. Proszę o odpowiedź, nie wiem co o tym sądzić, czy lekarz powinien wziąć pod uwagę oba wyniki, czy też interpretuje się tylko wynik po 2 h? Dziękuję.

Witam serdecznie.

Krzywa cukrowa wykonywana w ciąży służy do wykrycia cukrzycy ciążowej. Często przebieg cukrzycy jest bezobjawowy, dlatego konieczne jest wykonywanie testów laboratoryjnych. Prawidłowo test powinien być wykonywany między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeżeli ryzyko istnienia cukrzycy jest większe, test wykonywany jest wcześniej.

Cukrzycę można rozpoznać, gdy po dwóch godzinach od spożycia glukozy wynik wynosi powyżej 200 mg/dl. Jednak niektóre wyniki wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy.

Polecam Pani artykuł zamieszczony na naszym portalu, który omawia zagadnienie, o które Pani pyta:
http://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa-w-ciazy.

Pozdrawiam.