Cukrzyca, spadek wagi i wysokie ob - co mogą oznaczać?

Witam, moja babcia ma 76 lat. Od kilku lat choruje na cukrzycę (jej mama też chorowała). Ostatnio zauważyliśmy bardzo szybki spadek wagi - w 2 tyg. schudła 1,5 kg. Jeśli chodzi o badania to: morfologia w normie (mała anemia), usg brzucha nic nie wykazało, nerki, pęcherz, śledzona w normie, ma małą torbiel na wątrobie, ale od kilku lat nic się z nią nie dzieje, więc lekarz uznał ją za niegroźną. Babcia ma niedoczynność tarczycy, ale kontrolowaną przez lekarza. Wykluczone zostały choroby reumatyczne, ciśnienie również w porządku. Jeśli chodzi o cukrzycę, to babcia ma bardzo wysoki cukier w nocy i rano (150) - ma wycięty woreczek żółciowy czy to może mieć wpływ na to, że cukier rozkłada się dużo później i dlatego w nocy i nad ranem ma taki wysoki? Lekarza rodzinnego martwi ten nagły spadek wagi i wysokie OB - 70. Babcia również w ciągu kilku tygodni kilka razy zasłabła. Jakie inne badania należy przeprowadzić, żeby zbadać przyczynę? Lekarz rodzinny zalecił ginekologa. Ale bardzo martwię się o babcię i dlatego szukam różnych opinii, jak można jej pomóc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

wysokie OB jest wskaźniekiem stanu zapalnego, także infekcja mogłaby być odpowiedzialna za utratę wagi i osłabienie. Źródeł i siedlisk infekcji może być wiele. Konsultacja ginekologiczna jest jak najbardziej wskazana.

Wskazane byłoby także badanie ogólne moczu. Prosze również skontrolować poziom hormónów TSH oraz ft3 i fT4, aby sprawdzić, czy choroba tarczycy jest na pewno dobrze kontrolowana.