Cukrzyca typu 1 a interpretacja wyniku badania GFR

Witam. Od nie dawna mam zdiagnozowana cukrzyce typu 1 lekarstwa biore juz ok pol roku. Lekarz rodzinny skierował mnie na podstawowe bdania gfr (wynik 68) i kreatyniny (wynik 1,2). W jednym i drugim badaniu mieszcze sie na pograniczu normy ale sa rozne normy dla róznych laboratorii. nie mam niepokojących objawów. Prosze o interpretacje wynikow.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, różne normy związane są z równymi metodami oznaczania stosowanymi przez różne laboratoria. Niektóre laboratoria podają również normy w zależności od wieku pacjenta, Jeżeli na otrzymanych wynikach badania parametry znajdują się w granicach normy, to nie ma powodu do niepokoju, Z wynikami proszę zwrócić się do lekarza kierującego na badanie, gdyż należy pamiętać, że leczy się całego pacjenta, a nie sam wynik.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy