Cukrzyca typu 1 a praca ochroniarza

Witam! Stwierdzono u mnie cukrzyce typu 1 miesiąc temu, jestem na insulinie 4 razy dziennie (apidra solostar 3xw dzień) i insuman Basal na noc. Moje pytanie brzmi-czy mogę pracować w charakterze pracownika ochrony? To będzie również praca w nocy. Za ewentualna odpowiedz z góry dziękuję! Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, jeżeli cukrzyca jest prawidłowo kontrolowana, nie występują powikłania cukrzycy, to nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy ochroniarza. Należy jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym możliwość modyfikacji dawek insuliny lub potrzebę posiadania przygotowanych węglowodanów w razie konieczności nagłego wysiłku fizycznego.

Aktualnie dąży sie to tego aby nie "stygmatyzować" pacjentów z cukrzycą czyli nie ograniczać ich możliwości to pracy zarobkowej w swoim zawodzie. Oczywiście istnieją pewne zasadnicze ograniczenia w wybranych zawodach. W Pana życiu wiele się zmieni i zanim zacznie Pan dobrze rozumieć swoją chrobę, umieć podejmować właściwe decyzje donośnie dawkowania insuliny, umieć radzić sobie w rożnych warunkach (w tym w sytuacji pracy nocnej) minie zapewnie wiele miesięcy. Niemniej jednak przeciwwskazań bezwzględnych do pracy jako ochroniarz nie ma. Radzę przede wszystkim stałe pogłębiać wiedzę diabetologiczną zarówno poprzez konsultacje z prowadzącym lekarzem jak i samemu. Polecam zakup książki autorstwa Ragnara Hansa pod tytułem "Cukrzyca t 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych". Jest osiągalna w księgarniach internetowych.

Lek. RafaĹ Gryszkiewicz

Moim zdaniem przeciwwskazana jest praca w nocy