Cukrzyca typu 1 a przeszczep trzustki

Mam 23 lata. Od 2 lat wiem że choruję na cukrzycę typu 1. Ostatnio słyszałam ze są też przeszczepy trzustki. Mogłabym dowiedzieć się coś więcej na ten temat?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. U chorych na cukrzycę typu 1 istnieje możliwość przywrócenia fizjologicznej kontroli poziomu glukozy w osoczu krwi i zahamowania postępu powikłań cukrzycowych poprzez wykonanie przeszczepu trzustki. Zabieg wykonuje się gdy choroba powikłana jest schyłkową niewydolnością nerek. Przeszczepy trzustki to nie jest to na co powinni liczyć chorzy na cukrzycę typu 1!!!. Nie ma wystarczającej liczby dawców, zabieg operacyjny obarczony jest stosunkowo dużym ryzykiem, a po przeszczepie konieczne jest stałe stosowanie bardzo agresywnej immunosupresji.