Cukrzyca typu 2 a nerwowość

Od dwóch lat choruję na cukrzycę typu 2. Zauważyłem, że w tym czasie zrobiłem się nerwowy, a ostatnio stan ten nasilił się i coraz trudniej jest mi nad tym panować. Czy ten stan jest związany z chorobą i jak sobie z tym radzić? Z poważaniem.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jak najbardziej taki stan może być związany z cukrzycą.

Często na początku trwania choroby odnotowuje się skoki poziomu cukru we krwi co może bezpośrednio wpływać na samopoczucie.

Zbyt mały poziom cukru może objawiać się rozdrażnieniem, niepokojem, potami, drżeniem, przyspieszeniem bicia serca jak i innymi.
Z kolei gdy poziom glukozy jest za wysoki możemy zaobserwować nadmierną senność, zwiększone pragnienie, chudnięcie i inne.

W cukrzycy należy kontrolować poziom glikemii regularnie.

Niezmiernie ważne dla pacjenta z cukrzycą jest utrzymanie glukozy na właściwym poziomie i utrzymywanie prawidłowej diety co pozwoli na stabilizację a co za tym idzie lepsze samopoczucie.

Pozdrawiam!

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy