Cukrzyca typy 1 i wynik badań na obecność przeciwciał przeciw komórkom wysp trzustkowych

witam, zdiagnozowano u mnie cukrzyce typu I, wykonano szereg badań w tym p/c ica na obecność przeciwciał komórkom wysp trzustkowych, czy to nie dziwne ze wynik wypadł ujemny?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Standardy leczenia cukrzycy

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Schorzenie to dzielimy na kilka typów. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się ze standardami leczenia cukrzycy.

Milena Lubowicz
72 poziom zaufania

Nie do końca dziwne. Być może te p/ciała dopiero się pojawią. W cukrzycy typu 1 występuje kilka rodzajów p/ciał, niekoniecznie muszą być właśnie te.
Pozdrawiam

0
Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, w procesie autoimmunizacyjnym leżącym u podłoża rozwoju cukrzycy typu I dochodzi do wytwarzania przeciwciał skierowanym przeciwko różnym strukturom wysp trzustkowych m. in. dekarboksylazie kwasu glutaminowego, fosfatazom tyrozyny, insulinie, jak również wykrywane są przeciwciała przeciwcynkowe i przeciw wyspom trzustki. Zazwyczaj zdarza się, że u danej osoby, nie są wykrywane wszystkie typy przeciwciał, a tylko dwa lub więcej. W przebiegu procesu autoimmunologicznego może również dojść do całkowitego zniszczenia wysp trzustkowych i wtedy przeciwciała zanikają. Pozdrawiam.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty