Cukrzyca u dziecka. Diagnozowanie

Witam. Mój syn ma 8 lat, wagę 62 kg przy 151 cm wzrostu. Robiłam mu ostatnio badania i poziom insuliny wynosi: czas 0 min - 26,89 uU/ml, czas 60 min - 52,71 uU/ml, czas 90 min - 214 uU/ml, czas 120 min - 66,35 uU/ml. Chciałam wiedzieć, czy dziecko ma objawy cukrzycy?

KOBIETA ponad rok temu

Cukrzycę rozpoznajemy na podstawie pomiaru stężenia glukozy, a nie insuliny. Podwyższone stężenia insuliny mogą świadczyć o insulinooporności. Jest to jeden z mechanizmów prowadzących do rozwoju cukrzycy typu 2, coraz częściej rozpoznawanej u dzieci. Jest to związane z nadmierną masą ciała, nieodpowiednią dietą (nadmiar słodyczy, przekąsek, napojów "kolorowych") i zbyt małą aktywnością fizyczną.

Objawy cukrzycy to nadmierne pragnienie, utrata masy ciała, zaburzenia ostrości wzroku, wielomocz, infekcje skóry i błon śluzowych. Występują one zwykle na początku cukrzycy typu 1, której podstawą jest niewydzielanie insuliny przez trzustkę. Jeżeli podejrzewa Pani cukrzycę - trzeba wykonać pomiary glukozy. Jeżeli chce Pani ustrzec dziecko przed rozwojem cukrzycy typu 2 - zadbać o zdrową dietę i odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Jeszcze raz powtórzę, że na podstawie stężeń insuliny trudno postawić jakieś radykalne wnioski.