Cukrzyca wtórna

Od 2000 roku biorę Encortolon i Endoxan - okresowo w różnych dawkach (w zależności od stopnia nasilenia choroby - Pemphigus Vulgaris). Od 2004 roku choruję na cukrzycę, obecnie przyjmuję Levemir (baza 18 j. wieczorem) oraz 3 x dziennie przed posiłkiem NovoRapid ok. 15 - 18 j. Moje pytanie brzmi: do jakiego typu cukrzycy można zaliczyć moją i jakie badania ew. należy wykonać, aby to stwierdzić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Istnieje szansa, że na powstanie cukrzycy, która się u Pana rozwinęła miały wpływ stosowane przez kilka lat glikokortykosteroidy. W zależności jak kształtowały się u Pana wcześniejsze wartości glikemii aktualnie występującą cukrzycę można zaliczyć do cukrzycy wtórnej, która spowodowana jest bądź chorobami trzustki, bądź stosowaniem leków, które u osób z insulinoopornością mogą przyczyniać się do powstania choroby. Cukrzyca typu I - dotyczy zwykle młodych, szczupłych osób, charakteryzuje się koniecznością stosowania insuliny, może mieć podłoże immunologiczne. Cukrzyca typu II występuje zazwyczaj u osób starszych, głównie otyłych, na początku reaguje na leczenie dietą oraz doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Uznanie cukrzycy za wtórną odbywa się na podstawie wykazania związku między chorobą a występowaniem podwyższonego poziomu glikemii. W przypadku czynników ryzyka należy okresowo wykonywać profilaktyczne badanie cukru. Pozdrawiam serdecznie!