Ćwiczenia a przybieranie na wadze

Witam.Mam problem z waga.od 3 tyg cwicze,a cm przybywa.Tsh mam w normie,mam jakies guzki,ale lekarz pow,ze nawet nie nadaja sie do leczenia.W XII poronilam,i do stycznia nie mialam problemow z waga,dopiero gdy zaczelam cwiczyc.Co jest przyczyna,dodam,ze zdrowo sie odzywiam,unikam cukru.W ub.roku,juz po mcu cwicz.zgubilam ok 10cm.Czy moze to jednak wina tarczycy,jakie jeszcze badania powinnam zrobic.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Często na poczatku ćwiczeń, zwlaszcza jak wczesniej nie cwiczylo się regularnie zwiększają się obwody.
Proszę cierpliwie czekać, cwiczyc regularnie,zdrowo się odzywiac, a profilaktycznie wykonać wszystkie badania podstawowe, morfologie z rozmazem, lipidogram, badania moczu itp.

Prosze sie nie martwic:)
pozdrawiam

Witam serdecznie,

Bardzo się cieszę, że stosuje Pani zdrową dietę. Przybieranie na wadze przy aktywności fizycznej jest częstym zjawiskiem. Ćwicząc rozbudowuje Pani masę mięśniową a mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Innym powodem wzrostu wagi może być zatrzymanie wody w organizmie. Powinna Pani zadbać o odpowiednią ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Zaleca się od 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga i cm rosną.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego ze względu na wycięty woreczek żółciowy) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Wzrost centymetrów i wagi może być również spowodowany problemami z tarczycą. Proszę udać się do lekarza i przedstawić jak wygląda sytuacja. Specjalista zaleci kolejne badania.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk