Ćwiczenia fizyczne po operacji kręgosłupa

witam.dwa lata temu w listopadzie przeszłam operacje stabilizacji i odbarczania kręgosłupa piersiowego z powodu zdiagnozowania torbieli tętniakowej kości trzonu th9 .leki i zero ćwiczeń sprawiły że przytyłam 15 kg.teraz czuję się dobrze zakupiłam orbitreka i chciałbym na nim ćwiczyć.moje pytanie czy takie ćwiczenia mi nie zaszkodzą tzn.nie zaszkodzą mojemu kręgosłupowi.??

Witam, orbitrek jest jak najbardziej odpowiednią formą treningu bo wymaga przebywania w pozycji wyprostowanej co stymuluje do pracy duże grupy mięśniowe i wzmacnia stabilizację kręgosłupa.
Dokonała Pani właściwego zakupu i dobrej decyzji z rozpoczęciem treningów. Życzę powodzenia.
Tomasz Chomiuk - fizjoterapeuta - Warszawa

Dwa lata od zabiegu to już naprawdę odpowiedni czas, aby zadbać o kondycję ciała już nie zachowawczo, ale aktywnie. Gratuluję zakupu. Orbitrek to super wybór zgubić zbędne kilogramy i ‘ożywić’ mięśnie (duże partie mięśni a w tym i ‘gorset mięśniowy’ stabilizujący kręgosłup). Jednak warto przed zabawą z tym sprzętem pamiętać o prostej rozgrzewce. Rozgrzewka przygotowuje aparat ruchu do treningu i zapobiega kontuzjom. Przykładowa rozgrzewka: Krążenie ramionami. Krążenie barkami (dłonie proszę ułożyć na barkach, a następnie wykonywać krążenia). Krążenie w stawach łokciowych (ramiona proszę odwieść do boku i ugiąć w stawach łokciowych, a następnie wykonać krążenie przedramionami). Krążenie nadgarstkami. Krążenie biodrami (w jedną i w drugą stronę). Krążenie kolanami (do wewnątrz i na zewnątrz). Krążenie stopą (najpierw jedną, a potem drugą stopą). Dlaczego o tym wspominam?! Orbitrek ma tą przypadłość, że można nieświadomie się ‘przetrenować’, bo wszystko za ‘łatwo’ idzie. To nie jest bieganie (jogging) po lesie, gdzie dynamika i różnorodność doświadczeń z podłoża sprzyja ochronie stawów. Na orbitreku jest monotonie dla stawów a tym samym użyję słowa ‘niebezpiecznie’. Proszę na to zwrócić uwagę i na jakiekolwiek dolegliwości bólowe ze strony stawów (kolano, kostka, biodro, łokieć, bark) reagować, np. zmniejszając natężenie wysiłku. Miłego kręcenia ;)