Ćwiczenia fizyczne w początkowej fazie ciąży

witam otrzymalam pozytywny test ciazowy (5tydz1dzien) przed ciaza i najwidoczniej jeszcze na jej poczatku przed testem uprawiam systematycznie sport-biegi po kilka km (5-10). czy obecnie moge dalej biegac?jakie sporty moge uprawiac?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma wskazań do ograniczenia aktywności. Choć oczywiście należy pamiętać, że pierwszy trymestr jest okresem szczególnym i narażenie na ewentualne poronienie ciąży jest zwiększone. Dlatego też aktywność fizyczna tak, ale z umiarem i po konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciąże.
Najlepiej wybrać specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, podczas których wzmacnia się mięśnie szczególnie istotne w trakcie porodu i w połogu, ale także ręce i kręgosłup.