Mięsień dwugłowy uda a ćwiczenia po urazie kręgosłupa

Witam, jestem po urazie kręgosłupa, wskutek czego przestałam chodzić. Teraz jestem już po 3 turnusach rehabilitacyjnych i jest całkiem dobrze, potrafię już przejść kawałek o kulach. Udało się w stopniu bardzo dobrym odbudować mięśnie pośladkowe, czworogłowe. Mięśnie łydek są nieco słabsze, ale pracuję nad tym, żeby je wzmocnić. Najgorzej jest z mięśniami dwugłowymi ud, ich praktycznie nie ma. Jak mogę w warunkach domowych wzmocnić mięsień dwugłowy uda? Zależy mi na powrocie do pełnej sprawności, a w chwili obecnej jedynym utrudnieniem jest problem z mięśniem dwugłowym uda. Dodam, iż nie mam żadnych przeciwwskazań lekarskich co do ćwiczeń i mam możliwość wykorzystania różnych akcesoriów do ćwiczeń. Chętnie też dowiem się więcej na temat mięśnia dwugłowego uda, jak działa i jaka jest jego główna funkcja. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Mięsień dwugłowy jest jednym z głównych prostowników i przywodzicieli stawu biodrowego. Bardzo prostymi i przyjemnymi ćwiczeniami kształtującymi ten mięsień są ćwiczenia z piłką. Do tego celu nie potrzebujemy specjalnej piłki. Może to być piłka do siatki, nogi lub każda inna o umiarkowanym stopniu twardości, tak aby dała się choć trochę ściskać.
Właściwe ćwiczenie wykonujemy w siadzie prostym, rękami podpieramy się dla lepszej stabilizacji tułowia. Pomiędzy kostki wkładamy piłkę, ściskamy ją i unosimy nogi do góry maksymalnie 20-30 cm, wytrzymujemy z uniesionymi nogami ok. 3 sekund i opuszczamy nogi.
Kolejnym dobrym, a niezbyt skomplikowanym ćwiczeniem również z użyciem piłki w warunkach domowych jest położenie się na brzuchu, złapanie piłki pomiędzy kostki, ściśnięcie jej, zgięcie nóg w kolanach do kąta prostego i następnie oderwanie przedniej powierzchni ud od ziemi dosłownie na kilka centymetrów, ale bez odrywanie bioder od podłoża.
Ćwiczenia na początku wykonujemy w 3 seriach po 7-10 powtórzeń. Należy jednak pamiiętać, że ilość serii i powtórzeń regulujemy sami - jeśli jest to dla nas na początku za dużo, możemy tę ilość zredukować i stopniowo ją zwiększać z każdym treningiem.