Ćwiczenia w ciąży

Witam

Mam 25 lat i prowadzę dość aktywny tryb życia. Jeżdżę na rowerze, czasem biegam i uprawiam aerobic. Jednocześnie staram się z narzeczonym o dzidziusia.
W związku z tym mam pytanie, czy ćwiczenia nie zaszkodzą dziecku, jeśli nie wiem, że jestem w ciąży? Np. jeśli są to pierwsze tygodnie i czekam na pojawienie się lub nie miesiączki?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam

Mam 25 lat i prowadzę dość aktywny tryb życia. Jeżdżę na rowerze, czasem biegam i uprawiam aerobic. Jednocześnie staram się z narzeczonym o dzidziusia.
W związku z tym mam pytanie, czy ćwiczenia nie zaszkodzą dziecku, jeśli nie wiem, że jestem w ciąży? Np. jeśli są to pierwsze tygodnie i czekam na pojawienie się lub nie miesiączki?

Witam!

Nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej w czasie prawidłowo przebiegającej ciąży. Oczywiście warto uważać, by się nie przetrenowywać i nieodwodniać podczas ćwiczeń. Natomiast w czasie potwierdzonej ciąży również jest wskazana aktywność fizyczna, ale racjonalna, z przerwami na odpoczynek. Oczywiście, jeżeli z innych względów ginekolog nie zaleci inaczej (np. przy niewydolności szyjki macicy - jest przeciwwskazana).

Polecam Pani filmik na temat ćwiczeń dla kobiet w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!