Cykle bezowulacyjne a starania się o ciążę

Dzień dobry! Od 1,5 roku staramy się z mężem o dziecko. Byłam stymulowana Clostybegytem, ale nie przyniosło to rezultatów. Stwierdzono cykle bezowulacyjne i podejrzenie PCOS tylko na podstawie USG oraz drobne cysty, tworzące łańcuszki. Byłam w szpitalu i wykluczono PCOS. Miałam szereg szczegółowych badań, na wszystko chyba mnie męczyli - test CCCT, wydolność jajników, tarczyca, nowotwory i cały szereg różnych hormonów i wszystko jest ok. Mam cykle 37-dniowe z powodu, jak myślę, drobnych cyst na jajnikach lub Clostlybegytu, który brałam. Wykres temperatury też wskazywał na cykle bezowulacyjne, żadnych skoków, natomiast od ostatnich 3 cykli nie chodzę do ginekologa, mierzę temperaturę i badam szyjkę. Widzę wyraźny skok temperatury, tak np. w tym cyklu: do 18 dnia cyklu temperatura około 36,8; 19 dnia cyklu - 36,5; 20 dzień cyklu - 36,6; 21 - 36,9; 22, 23, 24, 25 - 36,8; 26 - 36,9; 27- 37,1; 28-37,1; 29-37,1; 30-37,2. Nie wiem co o tym myśleć, czy w końcu się unormowało czy cykle bezowulacyjne nadal występują. Byłam teraz u ginekologa w 26 dniu cyklu i stwierdził, że pęcherzyka nie ma dominującego tylko liczne drobne endometrium 12 mm, a czy była wcześniej owulacja to nie może stwierdzić. Czy pomimo skoku temperatury i tak owulacji nie mam i występuje cykl bezowulacyjny. Dodam, że szyjka od 19 dnia cyklu do 28 była wysoko otwarta i miękka oraz śluz wodnisty, w 25 dniu cyklu rozciągliwy, ale nie do końca przejrzysty i potem dalej wodnisty, lekko białawy. Dzisiaj 30 dzień cyklu, szyjka twarda, zamknięta wysoko, od 2 dni boli mnie brzuch, jakby bulgocze, uczucie gorąca w brzuchu, jakby tam ktoś ognisko palił, czasem kłuje. Moje pytania: Czy pomimo skoku temperatury mogłam nie mieć owulacji? Czy jeśli np. owulację miałam 25 dniu cyklu lub wcześniej to w 26 dniu lekarz mógł jej nie zobaczyć? Ile dni po owulacji widać ciałko żółte, kiedy lekarz może stwierdzić przebytą owulację? I w końcu, czy miałam tę owulację czy nie? Bo już nic z tego nie wiem. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o skok temperatury to niestety nie jest on dowodem na to, że do owulacji doszło. Zdarza się, że kobiety obserwują u siebie skok temperatury pomimo tego, że owulacji nie było. Takie obserwacje temperatury i śluzu są pomocne, ale pewności co do cykli owulacyjnych na ich podstawie mieć nie można. Natomiast jeśli chodzi o badanie USG to rzeczywiście dowodem na to, że doszło do jajeczkowania jest uwidocznienie ciałka żółtego i często także obecność płynu w zatoce Douglasa. Z tym, że ciałko żółte jest strukturą, którą trudno uwidocznić w USG zwłaszcza bezpośrednio po jajeczkowaniu (najlepiej widoczne jest w 1-2 dni po), ale z racji tego, że jego uwidocznienie ogólnie nie jest łatwe to również i jego brak w badaniu nie jest pewnym dowodem na to, że do owulacji nie doszło. Z tego względu nie umiem odpowiedzieć Pani na pytanie czy w tym miesiącu było u Pani jajeczkowanie i chyba na to pytanie nie da się odpowiedzieć. Niektórzy ginekolodzy twierdzą, że jedynym dowodem na to, że cykl był owulacyjny jest ciąża:) czego Pani serdecznie życzę. Pozdrawiam!