Cytologia

Witam,

od kilku miesięcy regularnie przyjmuję środki hormonalne antykoncepcyjne. Na ostatnim wyniku z badania cytologii mam jednak adnotację o silnej reakcji estrogennej. Czy to oznacza, że mimo przyjmowanej antykoncepcji jestem płodna?

Witam!

Opis dotyczy wyglądu nabłonka szyjki macicy, który został pobrany do badania cytologicznego. W czasie cyklu miesiączkowego śluzówka narządów rodnych kobiety ulega charakterystycznym, cyklicznym przemianom. Dotyczy to również szyjki macicy.
Silna reakcja estrogenowa oznacza, że nabłonek wygląda jak w pierwszej fazie cyklu, w którym dominują estrogeny. Ponieważ przyjmuje Pani leki hormonalne, nabłonek prawdopodobnie ulega większym przemianom, ale w granicach normy. Nie oznacza to jednak, że działanie antykoncepcji jest osłabione, wręcz przeciwnie - widać skutki jej wpływu na organizm. Być może lekarz zadecyduje nawet o zmianie leku na taki, który zawiera nieco mniej hormonów.

Jeżeli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie, nie ma powodów do obaw.