Cytologia II grupy a tabletki antykoncepcyjne

Witam. Czy cytologia II grupy to wynik prawidłowy? Współżyję regularnie i moja Pani ginekolog stwierdziła, że wszystko jest OK. Dodam, że badanie nie wykazało żadnych zmian czy komórek nowotworowych. Wyczytałam w internecie, że cytologia II grupy nie powinna budzić niepokoju u kobiet, które współżyją. Czy to prawda? Mam jeszcze jedno pytanie: czy mogę przyjmować tabletki antykoncepcyjne z takim wynikiem cytologii? Czy to wpłynie jakoś na moje zdrowie? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy wykonuje się w celu wczesnego wykrycia zmnian nowotworowych i przednowotworowych. W tym rozumieniu, cytologia w grupie 2 to wynik prawidłowy, gdyż nie wykazuje obecności ww. zmian. Tym nie mniej świadczy o obecności stanu zapalnego, który u współżyjących kobiet może wynikać z mechanicznego podrażnienia szyjki macicy (m. in. dlatego zaleca się wykonywanie badania po okresie wstrzemięźliwości), ale może również wynikać z infekcji, którą powinno się leczyć. Pełna interpretacja badania powinna być dokonana przez Pani ginekologa.

Grupa 2 w cytologii nie jest przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych.