Cytologia w ciąży - czy jest bezpieczna?

Czy w ciąży wykonuje się cytologie? Czy jest to badanie standardowe dla ciężarnych? Jak często w ciąży należy je wykonywać? Czy badanie cytologiczne niesie jakiekolwiek zagrożenie? Szczególnie w 1. trymestrze? Słyszałam, że po cytologii może wystąpić plamienie - stąd nie powinno się wykonywać tego zabiegu? Jeżeli tak, to jakie badanie w zamian? Dziękuję

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Cytologia w ciąży jest badaniem obowiązkowym. Powinna być pobierana 2 razy: w I i III trymestrze ciąży, tj. w okresie 1-3 i 7-9 miesiąca ciąży. Prawidłowo wykonane badanie nie niesie ze sobą zagrożenia dla ciąży, dlatego jest uznane jako standardowe badanie ciężarnych.

Tutaj można znaleźć więcej informacji o badaniach w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!