Czy mój syn ma anoreksję?

Mój syn ma bardzo niebezpieczny objaw, czyli brak apetytu. Pojawia się to już od 8 miesięcy. Zauważyłam, że mój syn jest przygnębiony i zakompleksiony na punkcie swojego wyglądu i szuka informacji w Internecie o dietach odchudzających. Ostatnio schudł 18 kg i stracił zainteresowanie jedzeniem, a z swoich ulubionych przedmiotów, czyli języka angielskiego i matematyki, z których miał same piątki z plusem, teraz ledwie tróję. Myślałam, że to tylko nowa klasa (2 liceum), ale on pogorszył się ze wszystkich przedmiotów i stał sią apatyczny. Najgorsze było to, że liczy kalorie i myśli wręcz, że woda ma sporo tłuszczu i cukrów, a to nieprawda. Na początku mówiłam sobie, że to dojrzewanie, ale to za długo trwa i nie jest objawem tego procesu, proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Opisane przez Panią objawy są niepokojące i mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania. Najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa z synem, a także namówienie go na wizytę u psychologa.

Proszę zapytać syna, co daje mu poczucie, że jest szczupły, że chudnie? Jaki inny problem może być w ten sposób maskowany? Najlepiej również nie koncentrować uwagi na jedzeniu, nie namawiać dziecka do jedzenia na siłę. Raczej proszę zwrócić uwagę na jego psychikę, na jego problemy, nastrój, okazać mu wsparcie i zrozumienie. Proszę postarać się jak najwięcej rozmawiać z synem, starając się aktywnie słuchać, zamiast doradzać czy strofować.

Anoreksja i choroby z tego kręgu są z reguły manifestacją konfliktów psychologicznych, które są tłumione. Bardzo często mają one źródło w trudnościach w komunikacji z najbliższymi, z poczuciem braku akceptacji i in. Dlatego proponowałabym również Pani spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą, który znając dokładną sytuację, udzieliłby konkretnych wskazówek, jak rozmawiać i postępować z synem.

Pozdrawiam i jeszcze raz namawiam do osobistej konsultacji z psychologiem.