Czarna wydzielina z pochwy u 19-latki

Witam, mam 19 lat, jestem kobietą i nie współżyłam dotąd z mężczyzną. Już od jakiegoś czasu, dodam, że dość długo z małymi przerwami, na mojej bieliźnie pojawia się ciemna wydzielina, wręcz czarna. Zazwyczaj dzieje się to w środku cyklu lub podczas dni płodnych. Czasami przed okresem pojawia się także silny ból brzucha lub jajnika (badź też w czasie, gdy wydostaje się z pochwy owa wydzielina). Czy to coś poważnego? Powinnam udać się do ginekologa? Dodam, że nigdy jeszcze nie byłam u tego specjalisty.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Plamienia międzymiesiączkowe mogą świadczyć o różnych patologiach w obrębie dróg rodnych, zarówno łągodnych, jak i bardziej poważnych, dlatego też wymagają zawsze diagnostyki i zbadania przez specjalistę ginekologa. W związku z tym, że nigdy Pani nie odbyła takiej wizyty, tym bardziej jest zalecana. Każda młoda kobieta w wieku okołoprokreacyjnym, planująca rozpoczęcie życia płciowego, powinna takie badanie odbyć.

Do ginekologa nie jest potrzebne skierowanie od lekarza POZ.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.